Lepkavé steny a mastný povlak na nábytku? Vieme, kde je príčina

Lepkavé steny a mastný povlak na nábytku? Vieme, kde je príčina

by spravca

Najdôležitejšou úlohou dobrého digestora je nepochybne odstránenie pachov a vlhkosti z kuchyne a priľahlých priestorov, ak je kuchyňa spojená s obývacou izbou. Dobrý odsávač pár však pohlcuje aj mastnotu, ktorá uniká pri varení spolu s výparmi z hrncov. Ak vás teda trápia lepkavé povrchy stien, spotrebičov a skriniek alebo nežiadúca vlhkosť a plesne, musíte sa poobzerať po vhodnom digestore. Ako si však vybrať ten ideálny do vašej kuchyne?

Vyberte si vhodný typ odsávania

Prevažná väčšina moderných digestorov umožňuje nielen odvádzanie nežiaducej pary z obytného priestoru, ale aj recirkuláciu s čistením vzduchu prostredníctvom špeciálneho vymeniteľného uhlíkového filtra. Táto možnosť sa používa najmä v bytoch a panelákoch bez možnosti odvádzania pary cez stenu alebo komín. Naopak, odťahové digestory patria tam, kde je komín, ventilačná šachta alebo odťahové potrubie.

„Všetky odsávače pár MORA umožňujú používať oba spôsoby odťahu, ale ponúkajú niečo úplne jedinečné, a to možnosť až siedmich spôsobov pripojenia na odťah v jednom odsávači pár – šesť odťahov von z miestnosti a siedmy na recirkuláciu. Odsávače pár sú preto vhodné aj do panelových bytov. Všetky sú tiež vybavené praktickými kovovými filtrami proti mastnote, ktoré možno umývať v dreze alebo umývačke riadu. Na potrebu čistenia vás pri niektorých modeloch upozorní indikátor na digestore,“ radí Jana Neuszerová, odborníčka spoločnosti MORA.

Nepodceňte ergonómiu

Možno už máte skúsenosti s odsávačmi pár, ktoré vám prekážajú pri varení. V takom prípade je pre vás ideálny komínový odsávač pár so skosenou hranou. Je nielen elegantný, ale jeho ergonomický šikmý tvar vám umožní praktickú a bezpečnú manipuláciu s riadom nad varnou platňou a pohodlné varenie           s voľným priestorom nad hlavou.

Dostatočný výkon

Tu platí jednoduché pravidlo – čím väčšia je vaša kuchyňa, tým vyšší by mal byť výkon odsávača pár. Digestor by mal byť schopný vymeniť vzduch v miestnosti 5 až 10-krát za jednu hodinu. Ak teda vynásobíte dĺžku, šírku a výšku vašej kuchyne, získate objem v m³. Vynásobte túto hodnotu 5x, ale lepšie je 10x, aby ste získali minimálny odporúčaný výkon odsávača pár.

Účinný štrbinový odťah

„Odsávače pár s novým tvarom so skosenou hranou majú konštrukciu s veľmi účinným štrbinovým,         tzv. perimetrickým odsávaním. Na rozdiel od bežných odsávačov pár sú výpary vďaka šikmému tvaru a odsávaniu cez štrbinu účinne odvádzané do zadnej časti odsávača. Tým sa výrazne znižuje nepríjemný kontakt horúcich výparov s tvárou. Okrem toho je štrbinové odsávanie mimoriadne úsporné a čistí vzduch veľmi účinne aj pri nižšom výkone motora, a teda bez zbytočného hluku,“ dodáva Jana Neuszerová.

Mora OV 686 GBX

Nový odsávač pár MORA OV 686 GBX so šírkou 60 cm a so skosenou hranou z čierneho skla a nehrdzavejúcej ocele má nielen krásny dizajn, ale ponúka aj dostatok priestoru na varenie. O dokonale čistý vzduch sa stará inovatívny perimetrický systém odsávania, ktorý účinne presmeruje odsávanie z centrálnej oblasti do vonkajších rohov. Motor sa tak nepreťažuje, optimalizuje sa spotreba energie, znižuje sa hluk a odsávanie je oveľa efektívnejšie. Odsávač pár dokonale odstraňuje mastnotu a pachy pomocou troch úrovní výkonu s maximálnym výkonom 608 m3/h a hlučnosťou 63 dB. Kovové filtre proti mastnotám sú vylepšené špeciálnou polyuretánovou penou. Táto pena dokáže eliminovať až 98 % mastnoty a iných nečistôt pri zachovaní dokonalej absorpčnej účinnosti. Kovové tukové filtre sa dajú umývať v umývačke riadu a ľahko sa čistia, takže spotrebič zostane v perfektnom stave bez akejkoľvek námahy. Odsávač pár je vybavený horným odťahom so spätnou klapkou, ktorá zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu zvonku, ale zároveň zabraňuje úniku teplého vzduchu z miestnosti a následnej tvorbe kondenzátu v potrubí. Nastaviť možno aj recirkuláciu vzduchu cez uhlíkový filter. Odsávač pár sa ovláda dotykom. Stojí 229 EUR. V ponuke je aj podobný model v kombinácii bieleho skla a nehrdzavejúcej ocele za rovnakú cenu.

 

www.mora.sk

You may also like