Sedem krokov k zdravému vzťahu s partnerom

by spravca

Vzťahy medzi ľuďmi sú často veľmi komplikované. Pubertálne dieťa sa snaží nájsť cestu k rodičom. Neskôr sa začleniť do partie rovesníkov. A napokon príde najťažšia skúška. Vytvoriť si zdravý a fungujúci vzťah s partnerom. Dodržujte isté pravidlá a váš vzťah bude prekvitať.

  1. Partnerský vzťah je o dvoch ľuďoch. Preto by ste mali vždy myslieť na oboch, ale zároveň si ponechať svoju individualitu. Spoločne strávené chvíle je potrebné striedať s časom len pre seba. Zrieknutie sa predchádzajúcich kontaktov alebo úplná zmena životného štýlu sú veľkou chybou. Nikdy sa nestaňte závislí na partnerovi. Je to cesta k záhube zdravého vzťahu.
  2. Každý z nás hľadá oporu a pochopenie. Nie je nič krajšie ako pocit, že sa môžete na partnera spoľahnúť. Preto aj vy jemu dajte najavo, že ste tu pre neho. Vypočujte si jeho zážitky. Porozprávajte sa s ním o priebehu dňa. Odhaľte jeho trápenia a naopak z čoho má radosť. Deľte sa ním o svoje pocity. Vzájomne si pomáhajte.
  3. Nesnažte sa byť s partnerom neustále. Hlavne ženy vedia na začiatku vzťahu priam visieť na partnerovi. Ak sa im neustále neozýva alebo s nimi nie je každý deň, začnú panikáriť. Dajte partnerovi dostatok slobody. Každý potrebuje byť občas sám alebo so svojim priateľmi. Nikto nechce byť vo vzťahu väznený. Čím viac váš partner roztiahne krídla slobody, tým radšej sa k vám bude vracať.
  4. Hľadajte kompromisy a odpúšťajte si. Žiadna hádka nikdy neviedla k riešeniu problému. Každý má svoje zlé a dobré stránky. Ak sa neviete zhodnúť, hľadajte kompromisy. Jeden raz sa podvoľte vy a druhý raz si stojte za svojím. Nikto nie je neomylný a preto sa naučte odpúšťať. Druhá šanca ukáže vášmu partnerovi, že vám na ňom záleží. Odpustenie je zdravšie aj pre vašu psychiku. Nikdy však neustupujte a nesnažte sa prehliadať opakujúce sa prešľapy. Ponížili by ste sa a partner by nad vami získal prevahu. Zároveň by si vás prestal vážiť. Musíte poznať svoju hodnotu.
  5. Naučte sa partnerovi hovoriť pekné veci. V rodinnom živote sa žije v kolobehu neustálych starostí. Časom začneme partnera prehliadať. A pri tom stačí malé zastavenie sa a pekné slovo. Ženy majú radi komplimenty na ich výzor. Páni by si mali viacej všímať ich účes alebo nové šaty. Páni naopak ocenia pochvalu za úspechy v práci. Mužov niekedy stačí pochváliť za pomoc v domácnosti alebo s deťmi. Pekné slovo nič nestojí a vie vyčariť dobrý pocit na dlhú dobu.
  6. Nájdite si čas na svojho partnera. Na začiatku vzťahu sme spolu takmer neustále. Pamätáme si každé partnerovo slovo. Doslova sa jeme navzájom pohľadom. Po rokoch síce žijeme vedľa seba, ale každý vo svojom svete. Nájdite si raz za čas chvíľu len pre vás dvoch. Pozrite si spolu film, dajte pohár vína, zájdite do reštaurácie alebo si prečítajte spoločne knihu. Skúste aspoň občas vypnúť večer televízor a namiesto toho sa dlho porozprávať.
  7. Priznajte si neúspech a chyby. Stáť si za každú cenu za svojim vedie k odcudzeniu a hádkam. Priznajte si pred partnerom svoje chyby a vyčkajte kým ich pochopí a spracuje. Všetko chce svoj čas a ak ste hrešili alebo pochybili, nehádžte flintu do žita. Jednajte s partnerom bez zbytočných emócií a klamstiev. Vysvetlite mu príčiny svojho pochybenia a čakajte na odpustenie. Ak vás partner naozaj miluje, pochopí a odpustí.

 

 

 

You may also like