Toto sú vychytávky, s ktorými bude vaša jazda v zime príjemnejšia

by spravca

Zima je obdobím, ktoré trápi každého jedného motoristu. Tuhé mrazy a kopa snehu dokážu nielen znepríjemniť jazdu, ale aj ju skomplikovať a urobiť nebezpečnou. Aby sme to zvládali jednoduchšie, mali by sme mať k dispozícii niekoľko vychytávok.

Máte niektoré z nich aj vy?

Počas zimy nás môže prekvapiť hocijaké počasie, ktoré nám skomplikuje cestu do práce, na nákup alebo návštevu.  Stačí sekunda nepozornosti alebo náhla zmena počasia a dostaneme sa do problémov, ktoré by sme už nikdy nechceli zažiť. Zachrániť nás v ťažkej chvíli môžu rôzne pomôcky, ktoré by mal mať pri sebe každý vodič. Jednou z nich sú snehové reťaze, ktoré väčšinou nájdeme vo výbave motoristov žijúcich na severe krajiny. Aj v južnejších častiach však môže nasnežiť viac, ako očakávame a preto sú práve reťaze neoceniteľným pomocníkom. Súčasťou každého jedného vozidla by malo byť aj ťažné lano. Najmä ženy často nevedia, kde sa vôbec nachádza, no nikdy nevieme, kedy sa nám môže hodiť.

Zabudnúť by sme nemali ani na štartovacie káble, s ktorými vyriešime problém s vybitou baterkou. Ide o jeden z najčastejších problémov, s ktorým sa minimálne raz za život stretne každý vodič a preto je dobré ich mať po ruke. V aute by sme mali mať k dispozícii  aj lopatku a baterku, ktoré nás síce nezachránia, no vedia byť v ťažkej situácii veľmi nápomocné. Počas mrazu a náhlenia sa do práce určite oceníte aj špeciálny sprej, pomocou ktorého sa dá rýchlo a jednoducho očistiť namrznuté sklo. Zakúpiť sa dá na každej čerpacej stanici, preto si s jeho zháňaním ťažkú hlavu nerobte. Účinnou vychýtavkou je aj kryt na sklo alebo škrabka s ochranným návlekom. Ak mávate problémy s primrznutým stieračom, stačí použiť obyčajnú ponožku, ktorú necháte v noci natiahnutú na stierači. Výborným doplnkom v zime je aj igelitové vrecko, ktoré sa navlieka na vonkajšie zrkadlá.

Povinnosťou sú zimné pneumatiky

Samozrejme povinnosťou každého jedného vodiča sú zimné pneumatiky, ktoré sú základom bezpečnosti. Nájdu sa aj motoristi, ktorí sa neboja počas zimy využívať letné pneumatiky, no ide o ich nezodpovednosť a ľahostajnosť voči sebe a okoliu. V žiadnom prípade by sme si nemali do takéhoto auta nasadnúť, pretože už nikdy z neho nemusíme vystúpiť. To, aké vlastnosti majú dané pneumatiky nám povie označenie pneumatík, ktoré si všíma čoraz viac vodičov.

Keďže štítky prechádzajú neustálymi zmenami a aktualizáciami, pomocou nich sa dozvieme už aj jazdné vlastnosti alebo napríklad vplyv na spotrebu paliva. Pri kúpe novej sady je dobré sa riadiť nielen štítkami, ale sledovať by sme mali aj aktuálny test pneumatík. Ten každý rok prináša renomovaná spoločnosť ADAC, ale aj motoristické magazíny. Na základe výsledkov si vodič vie vybrať kvalitné a bezpečné pneumatiky aj bez toho, aby sa do nich nejako extra vyznal.

You may also like