Preč s prebytočnými kilogramami! Cvičte efektívne a venujte sa správnemu pohybu

by spravca

Zdravo a striedmo sa stravujete? Cvičíte pravidelne? Ak ste odpovedali na obe otázky áno a napriek tomu nechudnete, možno sa venujete nesprávnemu typu cvičenia. Výhodou je, že dnes si naozaj môžete vybrať medzi stovkami spôsobov a metód tréningov. Nie všetky však spaľujú kalórie rovnakým tempom.

Kedy a ako spálite najviac kalórií

Najviac efektívne sú cvičenia a tréningy, ktoré dajú zabrať vášmu kardiovaskulárnemu systému. Tieto tzv. kardio cvičenia zdvíhajú tepovú frekvenciu. Vyššia tepová frekvencia je zárukou spaľovania kalórií a tukov. Pri kardio cvikoch navyše posilníte svoje srdce, odbúrate stres a zlepšíte si náladu. Pre vyššie spaľovanie je potrené poznať vašu maximálnu tepovú frekvenciu. Keď sa dostanete približne na 65 percent tejto frekvencie, vaše telo začne s procesom spaľovania.  Zväčša je to 20 minút po začiatku tréningu, ale pri intenzívnom cvičení to môže byť len 10 minút. Preto je lepšie sa venovať napríklad behu 30 minút s vyššou intenzitou ako hodinu pomaly kráčať.  Je len na vás kedy sa budete cvičeniu venovať. Väčšina ľudí preferuje ranný tréning. Ráno sa cítite pri sile a podľa istých štúdií je ranné cvičenie s prázdnym žalúdkom viac účinné. Telo pri tréningu spaľuje vlastné zásoby, takto odbúrate o 33 % tuku viac ako po jedle. Cvičenie po práci tiež nie je na škodu. Možno ste celý deň robili len jeden monotónny pohyb alebo sedeli. Práve tréning vám dodá novú energiu a precvičí všetky zvyšné svalové partie.

Týmito cvičeniami dosiahnete krásnu postavu

Mnohí z vás radi cvičia v pohodlí domova. Ak si zostavujete tréningy sami, nemali by ste vynechať zopár známych cvikov. Tieto pohyby sú priam zabijakmi tukov: ide hlavne o skok cez švihadlo (za 1 minútu spálite 13 kalórií), nenávidené a zároveň zbožňované angličáky (10 angličákov = 13 kalórií) alebo drepy s výskokom (minúta drepov s výskokom vám spáli 40 kalórií). Pri individuálnom cvičení si dávajte pozor na techniku cviku. V začiatkoch je lepšie sa poradiť s profesionálmi. Pri návšteve posilňovne nevynechajte cviky s kettlebellom (minúta vám spáli 20 kalórií) alebo s hrubými lanami. Vlnením týchto lán spálite za minútu 20 kalórií. Sami vidíte, že niektoré druhy pohybov nahradia dlhé minúty pomalého tempa na bežeckom páse. Neodsudzujte však beh. Pri správnej technike behania, hlavne pri striedaní vysokej intenzity s pomalou chôdzou, spálite okolo 700 kalórií za hodinu.

Beh môžete simulovať na eliptickom trenažéri, ktorý menej zaťažuje kĺby. Pri hodine intenzívneho behu na trenažéri spálite 500 kalórií. Nie všetci z vás majú radi individuálne športy. Respektíve sa sami neviete dohnať k výkonu. V tomto prípade sú pre vás vhodné skupinové cvičenia. Dobrý tréner vytvorí pre svojich zverencov počas CrossFitu taký tréning, ktorý za jednu minútu spáli vyše 10 kalórií t.j. 300 za pol hodiny. Rovnako účinné sú tréningy Tabaty (350 kalórií za pol hodiny). Pri Tabate aj CrossFite je veľkým plusom, že vaše telo spaľuje kalórie rýchlejšie aj po tréningu. Naštartovaný metabolizmus zabíja tuky ešte niekoľko hodín po cvičení. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek pohyb, je dôležité sa mu venovať pravidelne a doplniť ho správnym stravovaním.

 

 

You may also like