Zatočte so škvrnami v domácnosti!

by spravca

Udržujete svoju domácnosť v bezchybnom stave. Pravidelne čistíte, umývate, utierate. A zrazu sa stane malá nehoda, ktorá vie narobiť veľký neporiadok. Škvrny od jedla, nápojov, mastné škvrny sú nočnou morou každej poriadkumilovnej gazdinky. Aj proti takýmto nepríjemnostiam sa dá ľahko bojovať bez využitia chemických prípravkov.

Červené víno a káva sú fajn, ale nie na koberci

Niekedy sa stane, že pri sledovaní televízie a pití dobrého červeného vínka sa zabudnete. Zrazu je víno na koberci alebo na pohovke. Vyliať červené víno je veľká škoda. A ešte väčšia, keď spôsobí škvrny. Škvrny od červeného vína sa dajú odstrániť, ale musíte ich vyčistiť ihneď po rozliatí. Neutralizovať takúto škvrnu môžete bielym vínom alebo teplým mliekom. Následne pretrite miesto mydlom a ak ani to nestačí, pokvapkajte škvrnu citrónom. Avšak najväčším nepriateľom červeného vína je soľ, ktorú poriadne vtrite na postihnuté miesto. Rozliata káva sa najlepšie čistí vodou. Pozor však, aby bola studená. K dokonalému odstráneniu škvrny z kávy pomôže aj citrónová šťava.

Čokoládové a čajové škvrny

Nehody s čokoládou sa stávajú hlavne v domácnostiach s malými deťmi. Tie majú často čokoládu úplne všade len nie v ústach. Nie je potom nič zvláštne na tom, keď nájdete odtlačky detských rúk na deke, na gauči alebo na stene. Rýchlo bežte do kuchyne a do horúca zohrejte mlieko, ktoré škvrny od čokolády odstráni. Následne dočistite dané miesto prostriedkom na umývanie riadu. Čokoláda je totiž mastná a preto dobre reaguje na prostriedky proti mastnote. Škvrny od čaju odstránite podobne ako škvrny od kávy citrónovou šťavou alebo soľným roztokom.

Znečistená rúra vyzerá odpudzujúco

Iste poznáte ten nepríjemný pocit, keď máte doma nový šporák a už po pár vareniach vyzerá rúra priam odpudzujúco. Znečisteniu rúry sa len ťažko vyhnete. Jedine že by ste sa na rúru len pozerali a nepiekli v nej. Bežné prostriedky na čistenie si niekedy nevedia poradiť so silnou mastnotou. Môžete si pomôcť domácimi receptami. V prvom rade nečakajte kým mastnota alebo škvrny zaschnú. Čistiť rúru by ste mali po každom pečení. Na takéto pravidelné čistenie využívajte prípravky s odmasťovacím účinkom a následne pretrite povrchy sódou bikarbónou. Veľmi dobre sa rúra čistí so surovým zemiakom, na ktorý nasypete už spomínanú kuchynskú sódu. Na záver vytrite rúru do sucha. Môžete si vyrobiť aj pastu z citróna, sódy bikarbóny a soli. Všetky ingrediencie premiešajte a naneste na povrch rúry, nechajte chvíľu pôsobiť. Potom už pastu len zotrite hubkou.

Aby biele oblečenie zostalo biele po dlhú dobu

Biela farba oblečenia je in a vyzerá perfektne. Je to predsa klasická farba. Často sa jej vyhýbame kvôli ťažšiemu čisteniu a žltým škvrnám. Aj biele oblečenie sa dá udržať v perfektnom stave po dlhý čas. Stačí vám na to zopár trikov. Na bielenie je veľmi účinné slnko. Preto vždy, keď vám to počasie dovolí, zaveste biele oblečenie na slnečnú stranu. Na vyčistenie bieleho oblečenia pomáha roztok z citrónovej šťavy, v ktorom necháte oblečenie namočené čo najdlhšie. Tento roztok neskôr využite aj na pranie bieleho oblečenia v práčke. V boji za biele oblečenie vyskúšajte ocot zmiešaný s vodou a kyselinu citrónovú. Do práčky pridávajte k bežnému praciemu prostriedku dve šálky kuchynskej soli. Ak je oblečenie žlté len na niektorých miestach, potrite ich žlčovým mydlom. Vyskúšajte niektorú z týchto rád alebo ich kombinácie a vaše oblečenie bude žiariť bielobou.

 

 

You may also like