Pečenie v rúre: poznáte dôležité pravidlá?

Pečenie v rúre: poznáte dôležité pravidlá?

by spravca

Rúra patrí k príprave chutných jedál už od nepamäti. Viete ju však správne používať? Poradíme vám, aký typ ohrevu zvoliť a kam pokrm umiestniť, aby výsledok stál za to!

Či už máte v kuchyni najmodernejší spotrebič, alebo sa snažíte nájsť spoločnú reč so starším kúskom, je dobré poznať niekoľko základných pravidiel používania kombinovanej rúry – tzn. rúry so spodným a horným výhrevným telesom, teplovzdušnou funkciou a grilom. Ušetríte si tak veľa sklamaní
z presušených, spálených alebo nedopečených výtvorov.

Kam s pokrmom?

Vo vnútri rúry sa nachádzajú vodiace lišty, ktoré umožňujú vloženie roštu alebo pekáča na štyri alebo päť úrovní. Základné pravidlo znie: úrovne na vkladanie príslušenstva sa počítajú zdola nahor. Pozícia číslo jeden je v spodnej časti a hodí sa najmä na pečivo z ťažkého cesta, ako sú vianočky, mazance, domáci chlieb a tiež na pomaly pečené mäso.

Naopak, pozície štyri a päť sa nachádzajú v hornej časti spotrebiča v blízkosti grilovacích telies a sú ideálne pre pokrmy, ktoré potrebujete piecť rýchlo a intenzívne, napríklad pizzu s chrumkavým povrchom alebo na zapekanie a grilovanie. A stredná poloha je zlatý stred. Niektoré rúry vám však sami poradia, kam máte jedlo umiestniť.

Otáčanie počas pečenia

Možno vaša rúra nepečie rovnomerne a zo skúsenosti viete, že približne v dvoch tretinách pečenia musíte plech so zemiakmi alebo koláčmi otočiť. Ide o pomerne častý problém, ktorý znamená, že rúra nie je v poriadku a mala by sa vymeniť.

Skutočne rovnomerné pečenie zaručuje klenutý vnútorný priestor, aký mávajú tradičné pece na drevo. Práve týmito tradičnými pecami sa inšpirovala tradičná česká značka. „Vďaka patentovanému tvaru vnútorného priestoru a priestorovej cirkulácii vzduchu teplo dokonale prúdi okolo pripravovaného pokrmu, ktorý je prepečený naozaj rovnomerne,“ vysvetľuje Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA.

Teplovzdušné pečenie

Pečenie horúcim vzduchom aktivuje spolu so zvoleným výhrevným telesom aj ventilátor. To umožňuje intenzívnejšie prúdenie horúceho vzduchu okolo pripravovaného pokrmu. Tým sa povrch pokrmu rýchlejšie vysuší a vytvorí sa hrubšia kôrka. Teplovzdušné pečenie je ideálne na prípravu sušienok, ale používa sa aj na pečenie mäsa, zeleniny a sušenie potravín na jednej alebo viacerých úrovniach súčasne. Pridaním pary sa jedlo na povrchu viac prepečie a bude chrumkavejšie.

Teplovzdušné fritovanie

Niektoré rúry majú aj funkciu intenzívneho pečenia na spôsob teplovzdušnej fritézy. Je to zdravá verzia prípravy hranolčekov, nugetiek a iných dobrôt rýchleho občerstvenia bez tuku na vyprážanie a s menším množstvom kalórií. Hodí sa na malé kusy mäsa, ryby, zeleninu a mrazené polotovary – hranolčeky, kuracie medailóniky, rybie prsty apod. Pridaním pary sa jedlo na povrchu lepšie zapečie a bude chrumkavejšie.

Turbo pečenie

Tento režim používajte vtedy, keď chcete, aby boli potraviny rovnomerne chrumkavé zo všetkých strán. Je vhodný aj na viackrokové pečenie mäsa, pretože umožňuje rýchle zhnednutie povrchu v prvej fáze a pomalé pečenie v druhej fáze. Mäso bude šťavnaté a kôrka pekne prepečená.

Horný a spodný ohrev

Klasikou je pečenie pomocou spodného aj horného výhrevného telesa. Ide o metódu, pri ktorej sa nedá nič pokaziť. Je vhodná na jednoduché pečenie na jednej úrovni, prípravu suflé a pomalé pečenie pri nízkych teplotách. Keď pridáte paru, jedlo sa na povrchu lepšie zapečie a bude chrumkavejšie. Pridaním teplého vzduchu vytvoríte na pokrme chrumkavú kôrku.

Pomalé pečenie

Niektoré rúry majú aj špeciálnu funkciu na pomalé pečenie. Je vhodná na pomalé, šetrné a rovnomerné pečenie mäsa, rýb a pečiva na jednej úrovni. Zachováva totiž viac vody v pripravovanom jedle, takže mäso zostáva šťavnatejšie a mäkšie a pečivo sa rovnomerne upečie a získa zlatohnedú farbu. Používa sa pri teplotách od 140 °C do 220 °C.

Grilovanie

V dobrej rúre ľahko pripravíte aj grilované dobroty. Napríklad ploché kusy mäsa, bruschettu, klobásy, rezne, ryby alebo špízy. Keď pridáte horúci vzduch, povrch potravín sa viac vysuší a v kombinácii
s výhrevným telesom grilu získa intenzívnejšiu farbu. Preto sa používa na rýchlejšie pečenie mäsa a zeleniny.

Tip:  Nová inteligentná rúra MORA VTPS 787 BXB s extra veľkým objemom 77 l je vybavená aj termosondou a funkciou pary na prípravu chutných a zdravých jedál. Má 22 automatických programov pečenia – stačí vybrať typ jedla a jeho hmotnosť a rúra zvolí správnu teplotu od 30 °C do 300 °C, ako aj správny typ ohrevu a navrhne umiestnenie v rúre. Pre skúsených kuchárov je zasa k dispozícii možnosť naprogramovať teplotu a čas pečenia v dvoch krokoch hneď od začiatku. K dispozícii je aj funkcia zdravého teplovzdušného fritovania bez tuku – ak pridáte paru, povrch bude chrumkavejší. Veľkorysý vnútorný priestor rúry je klenutý ako v tradičnej kamennej peci a zaručuje dokonale rovnomerné pečenie aj objemných jedál, ako je napríklad hus. Komfort zvyšuje veľký priezor v dvierkach a dvojité osvetlenie, praktický teleskopický výsuv s jednoduchým klik systémom alebo tlmené zatváranie a otváranie dvierok. O čistenie bez námahy sa postará automatické pyrolitické čistenie. Stojí 529 EUR.

 

www.mora.sk

 

You may also like