Treba sa obávať lacných pneumatík? Oplatí sa ich kúpiť?

Treba sa obávať lacných pneumatík? Oplatí sa ich kúpiť?

by spravca

Pneumatiky sú jedinou časťou vášho auta, ktorá je v priamom kontakte s cestou. Zohrávajú kľúčovú úlohu pre bezpečnosť, komfort a ovládateľnosť vášho vozidla. Ich výber neunáhlite a nesnažte sa o šetrenie, ktoré vás v závere vyjde oveľa drahšie. Mnohí motoristi často stoja pred dilemou, či sa im oplatí kúpiť lacné pneumatiky, alebo je lepšie priplatiť si za prémiové. Ako je to s lacnými pneumatikami – oplatia sa kúpiť?

Lákavé ceny a reklamné ťahy

Lacné pneumatiky sú lákavé pre ich nízku cenu. Avšak pred kúpou je dôležité zvážiť, či sa vám ich kúpa naozaj oplatí. Niekedy sú najlacnejšie pneumatiky v akcii kvôli mimo sezóne, kedy letné pneumatiky na jeseň idú s cenou dole. V takomto prípade sa kúpa zlacnených pneumatík oplatí. Na druhej strane je nutné si overiť, či nejde o pneumatiky v dobrej cene na SUV alebo offroad, prípadne na malé osobné vozidlá len z dôvodu, že ide o staré pneumatiky. Overte si preto DOT číslo, ktoré informuje o roku a týždni výroby pneumatík.

Riziká a nevýhody lacných pneumatík

Lacné pneumatiky pochybných značiek bývajú vyrobené z nekvalitných materiálov a s použitím zastaralých výrobných procesov. To môže viesť k zhoršenému brzdnému výkonu, horšej trakcii na mokrej vozovke a s tým súvisiacim rizikom aquaplaningu. V extrémnych prípadoch môže nekvalitná pneumatika prasknúť a spôsobiť vážnu dopravnú nehodu, napríklad keď použijete reťaze na suv 4×4 a iné typy snehových reťazí.

Lacné pneumatiky sa opotrebúvajú rýchlejšie ako kvalitné pneumatiky. Na vine je použitie lacných zmesí. Znamená to, že ich budete musieť častejšie vymieňať, čo vám v konečnom dôsledku prinesie vyššie náklady. Neužijete si ani komfort jazdy, pretože lacné pneumatiky sú hlučnejšie. Negatívny zážitok z jazdy rozptyľuje a zvyšuje riziko nehody. Lacné pneumatiky sú náchylnejšie na poškodenie a opotrebenie vplyvom vonkajších faktorov ako sú výmole, ostré hrany a nízke teploty.

Oplatí sa kúpiť lacné pneumatiky?

Pri kúpe lacných pneumatík neznámych značiek je dôležité si uvedomiť riziká a nevýhody, ktoré sú s nimi spojené. Ak hľadáte maximálnu bezpečnosť, komfort a dlhú životnosť, lacné pneumatiky nie sú pre vás tou správnou voľbou. Investícia do kvalitných pneumatík sa vám vyplatí v podobe vyššieho komfortu a nižších prevádzkových nákladov.

Tipy na výber pneumatík

Počas výberu pneumatík zvážte typ vášho vozidla, podmienky, v ktorých jazdíte a váš jazdný štýl. Než kúpite pneumatiky, porovnajte ceny a recenzie rôznych značiek a modelov. Nešetrite na pneumatikách. Investícia do kvalitných pneumatík sa oplatí viac, keďže dlhšie vydržia.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

You may also like