Ako a kde využijete nafukovacie motorové člny?

Ako a kde využijete nafukovacie motorové člny?

by spravca

Páčia sa vám jachty a iné plavidlá, ktoré sa plavia pri pobreží a len si ticho vzdychnete, že na jachtu sa vám nikdy nepodarí našetriť? Čo tak vyskúšať iné, menšie, lacnejšie a zábavné plavidlo? Nafukovacie motorové člny sú cenovo dostupné a dajú sa využiť na plavbu po vnútrozemských i morských vodách rovnako ako iné lode či jachty.

Kde sa dá plaviť s nafukovacím motorovým člnom

Nafukovací motorový čln menších i väčších rozmerov je možné využiť podobne ako lode na predaj na plavenie sa po vodných plochách na Slovensku, na ktorých je plavba povolená. Zoznam týchto tokov nájdete na stránkach Slovenskej plavebnej správy. Je nutné si uvedomiť, že niektoré motorové člny so silnejším motorom dokážu rýchlosť vyhnať poriadne vysoko. Nutné je, aby ste na takéto člny mali oprávnenie. Konkrétne sa jedna o preukaz vodca malého plavidla. Preukaz vás oprávňuje kormidlovať lode s motorom od 4 kW po vnútrozemských tokoch. Na plavbu po mori budete potrebovať kapitánske oprávnenie, ktoré sa odborne nazýva Veliteľ námorného rekreačného plavidla. Keďže sa dajú zakúpiť motorové člny rôznych rozmerov, je jasné, že sa ani na morskej hladine nestratia. Práve naopak väčšie motorové nafukovacie člny sú ako stvorené na plavbu do malých, romantických zátok alebo na pohodovú plavbu pozdĺž pláži. Menšie motorové člny bez pevného dna je možné vyfúknuť a previesť na streche vozidla. K väčším si budete musieť na prevoz kúpiť špeciálny prívesný vozík.

Ako sa dá plavba vychutnať na maximum

Jachty na predaj možno zostanú len vašim snom, ale motorový čln máte na dosah. Menšie člny vás budú stáť necelú tisícku, sú určené pre dvoch pasažierov. Stredne veľké člny uvezú až 12 ľudí a kúpiť sa dajú za 20 tisíc eur, do najväčších člnov sa zmestí až 20 ľudí a stoja okolo 40 tisíc eur. Samozrejme, že cena sa odvíja od vybavenia motorového člna. Do menších člnov sa toho veľa nezmestí, ale tie väčšie sa dajú objednať s rôznou výbavou, ktorá vás prekvapí. Ide napríklad o špeciálne, polstrované sedačky s opierkami, chladničku či rôzne druhy držiakov. Doobjednať sa dá tiež špičková audio súprava, chladnička alebo malý kuchynský kútik s doskami na krájanie a regálmi. K väčším člnom je možné pripojiť plošinu na opaľovanie alebo ležadlá na korme i prove. Sami musíte uznať, že aj obyčajný nafukovací čln s motorom je plavidlom, na ktorom strávite na vode celý deň komfortne.

 

 

You may also like