Ako vyčistiť rúru bez zbytočnej námahy

Ako vyčistiť rúru bez zbytočnej námahy

by spravca

Rúra sa cez zimu nezastavila a je to na nej poznať. Neostáva nič iné, len zobrať do ruky hubku, handru a obrniť sa trpezlivosťou, pretože čistenie tohto spotrebiča určite nepatrí medzi vyhľadávané činnosti. Údržba rúry by ale určite nemala byť len záležitosťou jarného upratovania, pretože nejde len o estetiku. Prečo je čistenie rúry dôležité a ako na to?

Prvý dôvod je očividný: špinavá rúra s pripálenými zvyškami jedla a starými spečenými fŕkancami tuku na stenách i dvierkach rúry nie je nič pekné.

Ďalšie dôvody už tak zrejmé nie sú: „Zanesenie povrchu rúry a vykurovacích telies pripáleninami bráni rovnomernému ohrevu, a preto nebude výsledok pečenia taký, aký by ste si želali: miestami bude pokrm nedopečený. Navyše budete na tento nedokonalý výsledok spotrebovávať viac energie, a teda svojich peňazí,“ hovorí Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA, a dodáva: „Starý pripálený tuk začne uvoľňovať uhlíkové plyny, ktoré môžu ovplyvniť chuť a vôňu jedla, naplniť vašu kuchyňu dymom a nepríjemnými pachmi. Starý tuk sa môže dokonca vznietiť.“Ako vyčistiť rúru bez zbytočnej námahy

Na výber máte osvedčené „babské“ rady s kypriacim práškom alebo octom v predhriatej rúre, tie však fungujú len na čerstvé nečistoty. Ak sú pripáleniny staršie, neostáva nič iné, len siahnuť po agresívnejších čistiacich prostriedkoch, ktoré však môžu škodiť prírode i nám – nielen pri čistení, ale aj pri ďalšom pečení. Preto venujte pozornosť dôkladnému odstráneniu zvyškov chémie v rúre.

Alebo na to môžete ísť múdro: spoľahnúť sa na samočistiace funkcie. V zásade sú tri: pyrolitické čistenie, čistenie pomocou pary alebo pomocou špeciálnych katalytických panelov. Všetky tri spôsoby sú určené už vo výrobe, nie je možné ich „dodať“ ani dokúpiť.

Pyrolýza

Pyrolitické čistenie je založené na extrémne vysokých teplotách. „V prípade rúr MORA je to 560 °C. Rúry, ktoré tento typ automatického čistenia umožňujú, majú povrch z veľmi odolného špeciálneho smaltu. Program trvá 90 minút a celý čas sú z bezpečnostných dôvodov uzamknuté dvierka spotrebiča. Po skončení programu a vychladnutí rúry stačí nečistoty premenené na popol iba otrieť handrou bez použitia akýchkoľvek chemických prostriedkov,“ doplňuje Jana Neuszerová.

Parné čistenie

„Všetko, čo treba urobiť, je naliať pol litra vody napríklad do pekáča, vložiť ho do rúry a nastaviť program EcoClean. Asi po 30 minútach už môžete sledovať výsledok, ktorým je viditeľne čistý povrch celého vnútra rúry. Mastnota i zapečené škvrny sa uvoľnenou parou zmäkčia. Potom ich stačí jednoducho otrieť handrou. A  vďaka novému systému ľahkej demontáže ľahko vyčistíte aj sklo dvierok,“ hovorí Jana Neuszerová.

Pyrolitické alebo parné čistenie ponúkajú napríklad nové XXL rúry MORA s parnou funkciou.

 

 

www.mora.sk

 

You may also like