Body, ktoré vám pomôžu vybrať turistické topánky

Body, ktoré vám pomôžu vybrať turistické topánky

by spravca

Kúpiť prvé turistické topánky, ktoré vás očaria vzhľadom alebo cenou, nie je správne. Ide predsa o obuv chrániacu, ide o prvok bezpečnosti a ide o topánky na niekoľko sezón. Urýchlený výber môže znamenať minimálne to, že skončíte s pľuzgiermi na pätách. Ktoré body sú prioritné počas výberu turistickej obuvi?

Pánska alebo dámska turistická obuv

Dámska turistická obuv má iný strih a je prispôsobená ženskému chodidlu. Prvým bodom počas výberu obuvi do hôr je práve delenie podľa pohlavia. Nehovoriac o tom, že ženy túžia aj po peknom dizajne. Návrhári mysleli na turistky parádnice, takže si môžete vybrať z rôznych farieb topánok.

Nízka alebo vysoká turistická obuv

Nižšie turistické topánky sú určené na jednodenné prechádzky po prevažne rovnom teréne. Sú ľahké, dobre sadnú na chodidlo a majú pružnejšiu podrážku. Niektoré nízke topánky majú podrážku tuhú, tie sú určené na rekreačné šplhanie po skalách.

Vyššie turistické topánky dávajú členkom viac opory. Túto vlastnosť oceníte, keď sa budete pohybovať po vyvýšených miestach a stúpať do kopcov. Zafixované členky a tuhšia podošva sú pre dlhé túry ideálne.

Textilná alebo kožená turistická obuv

Textilná turistická obuv patrí k obľúbeným kvôli nižšej cene. Nemusí byť zlou voľbou pre turistov, ktorí sa vyberú do hôr len občas. Textil však nedokáže odolávať mechanickému poškodeniu tak ako koža. Jediná ostrejšia vetvička môže obuv zničiť. Na druhej strane sú textilné turistické topánky flexibilné a pohodlné na nosenie. S koženými topánkami kupujete najvyššiu kvalitu. Chvíľku bude trvať, než na chodidlo sadnú, ale následne sa budú nosiť ako bavlnka. Kožená turistická obuv vám vydrží roky.

Turistická obuv s membránou

Veľmi dôležité je, aby turistická obuv bola ušitá z viacerých vrstiev. Jednou z nich musí byť membrána. Je funkcia zaručuje vodeodolnosť a niekedy aj nepremokavosť topánok. Membrána sa stará i o to, aby ste nemali v topánkach spotené chodidlá.

Veľkosť turistickej obuvi

Turistická obuv musí na chodidlo sadnúť, nikde nesmie tlačiť. Kupujte ju o niečo väčšiu ako iné typy obuvi. Pri zostupovaní z kopcov je dôležité, aby mali prsty dostatok miesta. Platí to aj pri výstupoch, kedy potrebuje priestor päta. Rátajte s tým, že do obuvi budete nosiť turistické ponožky, ktoré sú hrubšie. Topánky sa vám iste vyzúvať nebudú, keďže ich zapínanie začína nad prstami.

 

You may also like