Boj s roztočmi. Zbavte sa nevítaných návštevníkov

by spravca

Zdá sa vám, že častejšie kýchate, svrbí vás koža a objavujú sa na nej vyrážky? Možno sa vo vašej posteli usalašili zákerné roztoče. Roztoče sa nachádzajú skoro v každej domácnosti. Pre zdravých jedincov nie sú až tak veľkým problémom. Ľudia náchylní na alergie sú však ohrození. Ako môžete účinne bojovať s roztočmi?

Prečo sa roztoče radi usídľujú v posteliach?

Roztoče sú parazity s bodavými a cicavými ústnymi orgánmi. Ich prítomnosť v domácnosti sa u alergikov prejaví kýchaním, začervenaním pokožky alebo slzením očí. Roztoče sa veľmi radi množia a žijú v posteliach, v perinách a matracoch. Vyhovuje im totiž tmavé, vlhké a teplé prostredie. Bohužiaľ ich nikdy z domácnosti úplne nedostanete, ale môžete ich výskyt eliminovať. V malom množstve by nemali byť zdravotným rizikom.

Čistota pol života

Roztoče nemajú radi čistotu. Preto by ste mali častejšie upratovať. Hlavne posteľná bielizeň je miestom, kde sa vedia množiť. Mnohí z vás sú naučení prať posteľnú bielizeň len raz za pár týždňov. Mali by ste ju však prať každý týždeň a to minimálne pri 60 °C. Roztoče nemajú radi esenciálne oleje. Skúste ich pridať do práčky a uvidíte, že budete kýchať menej. Oleje by mali zlikvidovať až 99 % roztočov. Zainvestujte do protiroztočových poťahov, ktoré sú vyrábané z mikrovlákna. Cez ne neprenikne ani jeden parazit.

Zachránia vás antialergické matrace

Začali ste poctivo a pravidelne prať bielizeň, vankúše aj paplóny. Zabudli ste však na matrace. Tie sa kvôli hrúbke nedajú dobre vyčistiť. Obyčajné matrace si dajte raz za pol roka vyčistiť do špeciálnych čistiarní. Využívajú pri ich čistení lampy s UV žiarením.  Jednoduchým a účinným riešením sú antialergické matrace. Investícia do nich sa vám vráti vo vašom zdraví. Tieto špeciálne matrace sú vyrábané z materiálov ako latex alebo pena. Roztoče sa v nich nevedia množiť a ani prežiť. Antialergické matrace sú často vyrábané tak, aby sa ich povrch dal prať. Zároveň neprepúšťajú dovnútra matraca odumreté časti kože, vlasov, sliny alebo pot. Spomínané čiastočky sú živnou pôdou pre roztoče.

Vetrajte a neprekurujte miestnosť

Vetrajte minimálne ráno miestnosť, v ktorej spíte. Dobré je umiestniť paplóny a vankúše do okna alebo na sušiak na balkóne. Prevetráte ich a zároveň vysušíte. V zimnom období vám pomôže v boji s roztočmi nízka teplota. Snažte sa znížiť vlhkosť v byte. Roztoče majú radi vlhkosť a lepšie sa v takomto prostredí množia. Ak sa vám podarí znížiť vlhkosť v byte pod 50 %, zlikvidujete tým množstvo parazitov. Pri takejto vlhkosti totiž postupne schnú a zomierajú. Vetrajte a robte prievan v byte vždy, keď je k tomu príležitosť. Pomôcť by mohla aj kúpa absorberu vlhkosti. Neprekurujte miestnosť, v ktorej sa nachádzajú postele a gauč. Snažte sa udržovať jej teplotu medzi 18 až 19 °C. Zo spálne odstráňte koberce a veci, na ktorých sa drží prach. Ak si chcete byť istí, že máte posteľ alebo gauč v top stave, objednajte si firmu. Špecializované firmy majú prístroje, ktoré dokonale vyčistia plochy najviac náchylné na usádzanie roztočov.

 

You may also like