Máte staré okná? Vymeňte ich za nové čím skôr

by spravca

Životnosť každého okna je iná, pretože závisí nielen od materiálu, ale aj kvality výroby a samotného výrobcu. Niektoré vydržia roky, iné zas desaťročia. Ak sa vám zdá, že už nespĺňajú potrebné funkcie, jednoducho ich vymeňte.

Prvoradé sú dobré vlastnosti

Výmena okien nie je len o estetike a dizajne, ale aj o pocite a dobrých vlastnostiach, ktoré by malo spĺňať každé jedno okno a dvere. Pri výmene by ste sa nemali riadiť len cenou, pretože vo všeobecnosti platí, že čím viac za ne zaplatíte, tým lepšie a dlhšie vám pravdepodobne budú slúžiť. Na šetrenie v rámci finančného rozpočtu treba myslieť nielen pri jednorazovej investícii, akou je nákup okien a dverí, ale aj z dlhodobého hľadiska. Čím lepšie budú mať okná a dvere tepelné a izolačné vlastnosti, tým menší účet budete mať za kúrenie alebo klimatizáciu.

Všetko si treba poriadne zvážiť ešte predtým, ako sa pre kúpu nových okien rozhodnete, pretože po ich namontovaní bude na zmeny neskoro. To, ako dlho vám v konečnom dôsledku vydržia závisí hlavne od materiálu, ale aj zasklenia, kovania a výrobcu. Zohľadniť však treba aj umiestnenie stavby, klimatické zmeny a poveternostné podmienky, ktorým sú okná vystavené.

Aký materiál je najlepší?

Nedá sa jednoznačne povedať, ktorý materiál je úplne najlepší, pretože každý má svoje pre a proti. Jednotkou na trhu u nás sú stále plastové okná, ktoré spĺňajú požadované vlastnosti a vedia slúžiť niekoľko desaťročí. Ich výhodou je aj veľmi jednoduchá údržba, ktorú zvládne naozaj každý. Ľudia ich neustále kupujú aj pre ich pomer kvality a ceny, čím sú veľkou konkurenciou drevu alebo hliníku. Ak sa pozrieme na kritérium plastové okná cena zistíme, že ide o jednoznačného víťaza. Na druhej strane však treba zohľadniť aj to, či sa plast hodí do vašej stavby, pretože v prípade veľkých okien a presklených plôch s ním bude problém.

Ak máte moderný nadčasový dom, ktorý prináša do interiéru veľa prírodného svetla, odporúčame určite hliník. Ten je odolný natoľko, že dokáže udržať aj ťažké sklo bez toho, aby sa po rokoch rám zdeformoval. Nezničí ho ani mechanické poškodenia a preto ho môžeme právom označiť za materiál, ktorý vám vydrží po celý život. Ak sa pozrieme na tepelné a izolačné vlastnosti hliníka, tak tie sa veľmi rýchlo doťahujú na spomínaný plast alebo drevo. Nemusíte sa teda obávať, že by vám v zime do domu prúdil chlad a v lete obrovské teplo.

Na výber je aj prírodné drevo, ktoré je čoraz viac obľúbenejšie pre svoju ekologickosť. Hoci ide o krásny materiál, ktorý  dodá stavbe neopísateľný dizajn a atmosféru, treba myslieť aj na to, že si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Drevo preto nie je vhodné pre ľudí, ktorí sa o okná a dvere nechcú moc starať. Ak si neviete vybrať, pozrite si plastové okná Bratislava. Nájdete tam širokú ponuku sortimentu, z ktorej si určite vyberiete.

You may also like