Chystáte sa ručne umyť auto? Takto postupujte

Chystáte sa ručne umyť auto? Takto postupujte

by spravca

Máte so svojim automobilom špecifický vzťah? Niektorí motoristi považujú svoje vozidlo za člena rodina a príkladne sa o neho starajú. Nevynechajú žiadnu možnosť, aby zmerali tlak v pneumatikách, povysávali interiér alebo umyli auto zvonku. Ručné umývanie automobilu nie je zlá myšlienka, ale je nutné dodržať isté postupy. Ako postupovať pri ručnom umývaní automobilu?

Pripravte si kvalitnú autokozmetiku

Zabudnite na časy, kedy si motoristi umývali automobil priamo pred domov a používali na čistenie vodu so saponátom. Saponát síce mastnotu a špinu rozpustí, ale lak neochráni. Na takto umytý lak sa navyše rýchlejšie zachytávajú nečistoty a vytvárajú sa na ňom nepekné mapy. Pred ručným umývaním si kúpte minimálne autošampón a vosk. Existujú však aj špeciálne prípravky, ktoré ochránia zimné a letné pneumatiky a dokonale vyleštia okná.

Náš tip: Pred umývaním vozidla si zložte z rúk prstene a hodinky. Používajte rukavice a ochranné oblečenie.

Auto umývajte kompletne celé

Veľa motoristov pri umývaní zabudne na spodnú časť vozidla – podvozok a pneumatiky. Hrubé nánosy špiny zmyte z podvozku, pneumatík a kapoty wapkou alebo ak umývate auto v záhrade, záhradnou hadicou. V prípade veľmi silného znečistenia na navlhčené vozidlo nastriekajte špeciálny roztok, ktorý špinu rozpustí a vy ju len zmyjete od strechy smerom dolu. Nezabudnite pred čistením strechy zložiť všetky časti príslušenstva – nosič či strešný box.

Dokonalé vyčistenie kapoty

Možno sa vám zdá, že vozidlo je už čisté, ale je nutné kapotu dočistiť a ochrániť lak. Pripravte si dve vedrá, do jedného nalejte čistú vodu a do druhého vodu s autošampónom. Kapotu umývajte s rukavicou z mikrovlákna alebo handričkou z rovnakého materiálu. Po umytí malej časti kapoty handričku vždy vypláchnite v čistej vode. Nasleduje čistenie podvozku a pneumatík. Na pneumatiky Kormoran a disky naneste prípravky, kefou vyčistite každú štrbinu. Hrubé nečistoty sa z kolies neodstraňujú kefou, ale handričkou, aby ste nepoškodili disky alebo behúne. Kapotu a podvozok umyte od zvyškov preparátov vodou. Auto nenechávajte voľne vyschnúť, ale ho vysušte opäť handričkou z mikrovlákna. Posledným krokom je použitie vosku. Vosk dodá laku lesk a ochráni ho.

 

 

You may also like