Čo musíte vedieť o snehových reťaziach

Čo musíte vedieť o snehových reťaziach

by spravca

So snehovými reťazami sa v živote nestretne veľká časť šoférov. Kto jazdí prevažne v meste a len málokedy sa ocitne v horách alebo v zahraničí, ten s veľkou pravdepodobnosťou reťaze potrebovať nebude. Napriek tomu nie je na škodu kúpiť aspoň textilný variant, ktorý vám v nečakaných situáciách môže pomôcť. Prinášame malý prehľad základných informácií o snehových reťaziach.

Kedy sa snehové reťaze používajú

Snehové reťaze ako reťaze na SUV 4×4 či iné osobné vozidlá sa používajú v zákonom stanovených podmienkach. Ich použitie je zákonom vyhradené na územiach, ktoré sú označené dopravnou značkou C14 Použiť protisklzové reťaze. Značka je platná v území, ktoré je zasnežené alebo je vozovka pokrytá ľadom. Neznamená to, že v iných situáciách nie je možné reťaze použiť.

Aké typy snehových reťazí existujú

Zákonom akceptované sú kovové reťaze a textilné reťaze označené ako AutoSock. Tieto reťaze majú vysokú účinnosť. Kovové snehové reťaze sa vyrábajú v troch modeloch. Najlacnejší je model, ktorého stopa vytvára rebríkový vzor. Nevýhodou rebríkových snehových reťazí je nižšia účinnosť v horších podmienkach a komplikované nasádzanie. Kovové reťaze s priečkami sú strednou kategóriou, najviac účinné sú reťaze so šikmou stopou.

Aké snehové reťaze vybrať

Pri výbere snehových reťazí sa neriaďte len materiálom, z ktorého sú vyrobené. Na ťažšie SUV alebo offroad vozidlá existuje špeciálna kategória reťazí, ktoré sú odolnejšie a majú širšie oká. Na nákladné vozidlá sú vhodné sektorové snehové reťaze. Textilné reťaze nájdete síce aj v prevedení pre nákladné vozidlá či autobusy, ale sú určené skôr na občasnú jazdu.

Ktoré snehové reťaze sa rýchlo inštalujú

Inštalovať snehové reťaze po prvý raz môže byť veľmi náročné. Uvedomte si tiež, že reťaze budete nasádzať na krajnici a možno aj počas sneženia. Preto je lepšie nešetriť a kúpiť reťaze so samoupínaním alebo už spomínané sektorové. Veď ani pneumatiky nevyhľadávate ako najlacnejšie pneumatiky a sústredíte sa na ich vlastnosti.

Ako jazdiť so snehovými reťazami

Po nasadení snehových reťazí na hnaciu nápravu musíte jazdiť obozretne. Na mieste nie je prudké brzdenia. Podľa zákonov nesmiete jazdiť rýchlejšie ako 50 km/h. Pripravte sa na to, že senzory vo vozidle môžu na reťaze reagovať chybovými hláseniami.

 

 

You may also like