Hliníkové disky. Ako sa vlastne vyrábajú?

by spravca

Disky vyrobené z hliníka sú v súčasnosti veľmi obľúbené a ich predaj sa každým rokom zvyšuje. Dôvodom je nielen ich odolnosť, ale aj dizajn, na ktorom si veľká časť motoristov zakladá. Ak ste zvedaví, ako sa vyrábajú, prečítajte si celý článok.

Základom je samozrejme hliník

Prvotnou surovinou pri výrobe týchto diskov je samozrejme hliník a to v podobe úzkych a dlhých kvádrov. Konečná cena hliníkových diskov je ovplyvnená aktuálnou cenou suroviny a preto ich môžete zohnať niekedy lacnejšie, inokedy zas drahšie. Na to, aby bolo možné tento materiál vytvarovať do potrebného modelu je nevyhnutné ho roztaviť. Tvar disku sa vytvára pomocou formy, do ktorej sa hliník vleje. Následne na to je kontrolovaná kvalita röntgenom, ktorý určí, či je disk dobrý alebo nie. Ak takto skontrolované hliníkové disky prejdú röntgenom a aj kontrolou špecializovaného technika, disk putuje ďalej. Ďalším krokom v rámci výroby je vyrezávanie otvorov v disku.

V prípade najdrahších modelov na trhu sa vykonáva špeciálna tepelná úprava, ktorou sa z nich ukrojí také množstvo, aké je len možné. Zaujímavosťou je, že tým sa zníži hmotnosť diskov, no pevnosť zostáva zachovaná. Následne na to sú disky lakované alebo striekané a to v závislosti od toho, o aký model ide. Ešte predtým, ako sa disky dostanú do predaja, je nevyhnutné ich otestovať a to v skutočných podmienkach. Ak prejdú aj touto skúškou, disky získajú certifikát o funkčnosti.

Postupy nie sú všade rovnaké

Nie každá značka využíva rovnaký postup výroby diskov a je známe, že tí najznámejší výrobcovia majú vlastné špecifické postupy. Vďaka nim sa vedia veľmi dobre odlíšiť od konkurencie, čo im dáva možnosť konkurenčnej výhody a udržania si náskoku na trhu. Proces výroby sa väčšinou odlišuje len v detailoch, no aj tie vedia ovplyvniť niektoré vlastnosti diskov. Pri kúpe je dobré pozerať nielen na cenu, ale aj kvalitu výrobku, rovnako ako pri pneumatikách. Ak hľadáte tie najlepšie letné pneumatiky a hliníkové disky, ktoré by k sebe dokonale zapadli, odporúčame pozrieť si test pneumatík. Ten každý rok prináša aktuálne informácie o dianí na trhu a človek jednoducho zistí, ktoré značky a modely sú momentálne najlepšie a najkvalitnejšie. Pre ľudí, ktorí sa do tohto odvetvia moc nevyznajú prestavujú výsledky testov veľkú pomoc, vďaka ktorej si vedia kúpiť pneumatiky aj bez pomoci odborníkov.

You may also like