Kŕče v nohách môžu signalizovať nedostatok horčíka aj zlú obuv

Kŕče v nohách môžu signalizovať nedostatok horčíka aj zlú obuv

by spravca

Jednou z najviac namáhaných častí ľudského tela sú nohy, preto nie sú neobvyklé svalové kŕče, ktoré môžu trvať pár sekúnd, ale i niekoľko minút. Čo je ich príčinou okrem veľkej záťaže a ako s nepríjemnou bolesťou bojovať?

Neželané svalové kontrakcie postihujú miesta na nohách, ktoré sa ohýbajú. Nepríjemné sťahy sprevádza ostrá bolesť a niekedy i očividné stuhnutie postihnutého miesta, napríklad lýtka. Kŕče sú však stále považované za menší zdravotný problém. Pritom dôvodov môže byť neúrekom od drobných až po vážnejšie. Na jednej strane nadmerný pohyb a preťaženie, na druhej sedavé zamestnanie. Častým dôvodom býva aj nesprávna obuv, nadváha, zanedbaný pitný režim či nevhodná strava. V niektorých prípadoch sú zas predzvesťou kŕčových žíl.

Prečo vzniká kŕč?

Zdravá životospráva je základom prevencie, ako kŕčom v nohách predchádzať. Veľmi častým dôvodom býva nedostatok minerálov či absencia vitamínov D, E a B2 v strave. Horčík, draslík a vápnik majú významnú rolu vo svaloch a ovládajú ich nervové zakončenia. Ak nie je v tele vyvážený pomer týchto minerálov a vitamínov, sval reaguje kontrakciou. Tú poznáme ako kŕč. Môže prichádzať znenazdajky kedykoľvek, no pre typ kŕčov spôsobených absenciou horčíka a draslíka sú typické nočné hodiny. Je to najjednoduchší pozorovateľ toho, že sa nejedná o vážnejšie ochorenie a vyriešiť sa dá upravením jedálneho lístka a pitného režimu.       Kŕče v nohách môžu signalizovať nedostatok horčíka aj zlú obuv

Na vápnik sú napríklad bohaté mliečne výrobky, ryby či fazuľa. Horčík zas nájdete v slnečnicových semienkach, špenáte alebo mandliach. Sušené marhule, figy a mrkva zas obsahujú veľa draslíka.

Domáca liečba

Predtým ako navštívite odborníka, skúste proti kŕčom v nohách bojovať doma. Po akejkoľvek fyzickej námahe si svaly natiahnite, aby sa poriadne prekrvili. Naopak, ak dlho sedíte v jednej polohe, v rámci prestávok sa postavte, prejdite a rozprúďte krv v žilách. Priamo počas svalu skúste masáž postihnutého miesta a obklady. Fungujú rovnako horúce zábaly ako aj schladenie ľadom, treba len vyskúšať, ktorá forma bude pre vás vyhovujúca a prinesie väčšiu úľavu. Dôležitý je aj dostatočný prísun tekutín, čím zabránite množstvu nežiaducich zdravotných príznakov, nie len kŕčom.

K cievnemu lekárovi sa vyberte v prípade, že ste vylúčili nevhodnú stravu a vaše problémy pretrvávajú pridlho, prípadne sa stupňuje intenzita či frekvencia kŕčov v nohách.

You may also like