Nezabudli ste na svoju záhradu?

Nezabudli ste na svoju záhradu? 6 krokov, ktoré nevynechajte!

by spravca

Leto skončilo a avizuje aj veľké zmeny v záhrade. Ak cez jeseň pripravíme dobrú pôdu pre zimu, zem sa nám poďakuje. Čo teda robiť správne?

Nasaď korunu záhradnej kráse

K záhrade neodmysliteľne patria stromy a starostlivosť o ne. Ak ich máte, práve jeseň je vhodným obdobím na spílenie odumretých konárov. Kmeň nazbiera živiny a aj koruna sa presvetlí.

Ani pri tejto práci ale nezabúdajte na ochranné okuliare, aby sa zábava v záhrade nezmenila na nočnú moru v nemocnici.

Všetky odumreté rastliny a konáre vložte do kompostéra a po určitom čase ho vo forme hnojiva môžete opäť použiť. Takisto zbavte záhradu hnilého ovocia a zeleniny. Ale pozor! Môžu obsahovať plesne a škodcov, preto nie sú vhodné do kompostu.

Sadím, sadíš, sadíme             

Jeseň je aj ostatným obdobím v roku na sadenie nových trvaliek, kríkov, opadavých krov, stromov či vždy zelených drevín. Najlepšie sa ujmú 4 týždne pred prvým mrazom.

Aby sme ochránili rastliny pred zimou, je dobré ich prikryť aj ochrannou fóliou.

Nezabúdajme ani na sadenie zeleniny. Samozrejme takej, ktorá odolá mrazom. Smelo sa odporúča sadiť plodiny ako cesnak, cibuľu, mrkvu, petržlen, zimný špenát, špargľu, hrach či bôby.

Hnojíme vždy s rozumom

Aby ste jar mohli privítať krásnou záhradou, nezabudnite ju pohnojiť. Nie však všetku. Platí, že na jeseň sa hnojí iba pôda, kde sa nachádzajú trvalky, kríky a stromy. A používajme pritom rozum. Príliš veľa hnojiva zvyšuje riziko ochorenia rastlín. Ak si založíte vlastný kompost, dosiahnete čisté prírodné hnojivo bez chemikálií, a uľavíte aj peňaženke.

Nezabúdame na bylinky

Na bylinky sa nezabúda, nielen zem, ale aj telo sa nám poďakuje! Na jeseň tie z kvetináčov či kontajnerov starostlivo pozbierajte, ošetrite a umiestnite do vnútorných priestorov. Tie, ktoré rastú v záhrade, stačí ostrihať pre ďalšie spracovanie. No dbajte na to, aby ste ich neostrihali úplne na minimum.

Čo s kráľovnou kvetov?

Majestátna ruža je veľmi citlivá na zimu, preto ju musíme chrániť. Stromčekovým ružiam obaľte korunky napríklad jutovým vrecom, ktorého vnútro vyplňte slamou. Kríčkové ruže nakopcujte tak, aby ste im ochránili miesto štiepenia pred mrazom.

Hoci je ruža krásna, pri starostlivosti o ňu trpia najmä vaše ruky. Preto odporúčame nosiť kvalitné ochranné rukavice.

Príprava na bosé nohy v tráve

Niekoho to možno prekvapí, no jeseň je ideálnym obdobím na vysadenie trávnika. V tomto období je pôda bohatá na vlhkosť. Môže za to nižšia teplota, ranné rosy aj častejší dážď.

Ideálnym obdobím je od polovice augusta čas do konca októbra.

Spomínané pozitívne vplyvy počasia prajú zakladaniu všetkých typov trávnikov aj obnove starších. Dbajte však na výber správneho trávneho semena.

Vždy pripravení!

V každom období sa staráme o naše rastlinky, dvor a celkový vzhľad pozemku, a pritom nezabúdajme aj na svoje vlastné zdravie.  Povinná výbava ochranných pomôcok pre práce v záhrade zahŕňa rukavice, okuliare a vhodný pracovný odev.

 

 

 

 

You may also like