Výber vhodnej farby na drevo – čo si všímať?

Výber vhodnej farby na drevo – čo si všímať?

by spravca

Bez ohľadu na to, či je miestnosť veľká alebo malá, farba podlahy bude mať vždy zásadný vplyv na pocit, ktorý v miestnosti získate. Spôsob akým vyberáte vhodné odtiene farieb pre podlahu a steny, bude mať obrovský vplyv na atmosféru v miestnosti. Svetlé farby dodajú priestoru slnečnejší a útulnejší pocit, keďže odtiene žltej predstavujú optimizmus a zábavu, zatiaľ čo biela a svetlo béžová dodajú miestnosti pocit otvorenosti a čistoty. Ak chcete, aby bol interiér skôr chladný, vhodné sú sivé tóny. Interiér, ktorému dominujú hnedé farby, bude pôsobiť veľmi prirodzene a rustikálne, zatiaľ čo čierna farba predstavuje luxus. Čierna podlaha tiež dodáva miestnosti silný a dramatický nádych plný kontrastu.

Farba podláh – akú zvoliť?

Mnoho odborníkov súhlasí s tým, že farba na drevo určená trebárs na podlahy, by mala byť tmavšia ako farba steny. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že svetlejšie steny a tmavá podlaha miestnosť opticky zväčšujú. Väčšina majiteľov preferuje priestranný interiér, ktorý nie je preplnený a takpovediac „dýcha“. Farby laky na drevo, ktoré je možné využiť na podlahu či drevený nábytok, dokážu ozvláštniť a oživiť danú farbu, a práve preto je viac než vítané venovať starostlivosti o drevo dostatok času. Trebárs svetlý dub bude mať často žlté alebo krémové podtóny a tmavá čerešňová úprava bude mať červený alebo mahagónový odtieň. Majitelia domov by mali uprednostňovať farby podláh, ktoré majú podtón zodpovedajúci ich náteru. Kombinácia pomôže zvýrazniť túto farbu na podlahe.

Pozor na výber vhodného typu dreva v kombinácii s týmito farbami

Nie je žiadnym tajomstvom, že bledé drevo vyzerá krásne v miestnostiach s bledožltými, béžovými alebo krémovo sfarbenými stenami. Biela farba však môže niekedy pôsobiť príliš ostro, na čo si treba dať pozor. Tmavé drevo sa dá skombinovať so sýtymi červenými a hnedými farbami, ba dokonca s oceľovo šedou. Zmes veľmi tmavého dreva a ostrých bielych stien je pútavá a odvážna, ale zväčša až príliš kontrastná. Miestnostiam v tejto farebnej palete hrozí, že bez správneho príslušenstva budú pôsobiť chladne.

 

You may also like