Tipy pred kúpou snehových reťazí

Tipy pred kúpou snehových reťazí

by spravca

Patríte medzi šoférov, ktorí nič nenechávajú na náhodu? Ak áno, iste vám vo vozidle počas zimy nechýbajú snehové reťaze. A ak medzi týchto šoférov nepatríte, mali by ste o ich kúpe porozmýšľať. Minimálne preto, aby ste nedostali v zime v horách pokutu.

Ako vyberať snehové reťaze

Snehové reťaze vám dokážu pomôcť vo viacerých situáciách. Nielenže vás ochránia pred šmykom, ale vám tiež pomôžu prejsť cez záveje alebo horské priesmyky. Na výber máte reťaze pre všetky osobné vozidlá, reťaze na SUV 4×4 a tiež reťaze na dodávky do 7,5 tony. Neskoršie sa dostaneme k typom snehových reťazí, ale teraz si povieme ako vybrať kovové reťaze. Oceľové resp. kovové reťaze sú pletené z ôk, ktoré majú rôznu šírku. Do náročnejšieho terénu vyberajte oká s priemerom nad 3 mm. Veľkosť snehových reťazí je rovnaká ako je veľkosť pneumatík. Tento údaj zistíte na bočnici pneumatiky a podľa rozmeru vyberajte reťaze.

Ktoré typy reťazí poznáme

Okrem už spomínaných oceľových reťazí poznáme reťaze textilné a chemické. Textilné reťaze nie sú úplne na zahodenie. Nezaberú vám v kufri veľa miesta a nie sú ani veľmi drahé. Môžu byť prvou pomocou pri neočakávanej jazde do hôr. Nie sú však tak účinné ako kovové a navyše sa vám po pár jazdách zničia. Pozor hlavne na jazdu po menej zasnežených úsekoch. V tomto prípade sa textil zničí už po pár kilometroch. Podobne je na tom s účinnosťou aj sprej, ktorý môže čiastočne nahradiť snehové reťaze. Ide o chemickú látku reagujúcu s mokrou vozovkou po nastriekaní na pneumatiky. Látka vytvorí na kolese akúsi ochrannú bariéru, ktorá bráni pošmyknutiu. Chemické reťaze nie sú vhodné na jazdu v silne zasneženom území, ale dobre vám poslúžia na zľadovatenej vozovke.

Najbezpečnejšie snehové reťaze

Zo všetkého uvedeného vyplýva, že najbezpečnejšie sú oceľové reťaze. Tie sa vyrábajú s rôznou stopou. Môžete si vybrať reťaze rebríkové, šikmé alebo s priečnym pletením. Najlacnejšie sú reťaze rebríkové, ktoré vytvárajú na pneumatike pravidelnú stopu a upínajú sa háčikmi. Tieto reťaze sú menej účinné a potrápi vás tiež ich inštalácia. Priečne snehové reťaze môžu mať tvar písmen X alebo H. V prípade priečnych reťazí ide o strednú cestu z hľadiska ceny, účinnosti a zložitosti nasadenia. Ak však chcete špičku medzi snehovými reťazami, vyberte si reťaze šikmé s rýchloupínacím systémom. V horách budete plne chránení v akomkoľvek teréne a nasadenie týchto reťazí je tiež hračkou.

 

 

You may also like