Sú celoročné pneumatiky vhodné do extrémnej zimy?

by spravca

Túto otázku si určite dáva veľká časť motoristov. Celoročné pneumatiky sú v posledných rokoch veľkým lákadlom a to nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku. Sú vhodným riešením pre Slovákov?

Na Slovensku rozhodne áno

Nájdu sa ľudia, ktorí by celoročné pneumatiky vyskúšali, no nie sú si istí ich vlastnosťami a bezpečnosťou. Ak porovnáme klasické letné a zimné pneumatiky s celoročnými, tak môžeme povedať, že ide o kombináciu tých najlepších vlastností premietnutých do jedného výrobku. Výnimočné sú v tom, že obsahujú špeciálne zmesi dezénu a gumy s cieľom zachovania flexibility nielen v horúcom, ale aj studenom počasí. Pri výrobe celoročných pneumatík je dezén konštruovaný tak, aby neustále poskytoval stabilitu vozidla na zasneženej vozovke, aby dokázal vytláčať množstvo vody a zároveň, aby bolo auto ľahko ovládateľné. Aj keď celoročné pneumatiky hovoria o tom, že sa dajú využívať celý rok a to v každom počasí, nie vždy je to pravda. Všetko totiž závisí od teploty vzduchu a stavu cesty, cez ktorú prechádzame.

Slovenským vodičom celoročné pneumatiky bohato postačia, no to len v prípade, že sa autom nechystajú do neprístupného horského terénu, kde by mali problém aj klasické zimné gumy. Rovnako tak neodporúčame vybrať sa na celoročných pneumatikách do severnejších krajín, kde vie byť zima nielen tuhá, ale naozaj extrémna.

Celoročné gumy majú viacero výhod

Dôvodom, prečo si celoročné pneumatiky upevňujú svoje postavenie na trhu, sú najmä ich výhody. V závislosti od výrobcu dokážu poskytovať naozaj dlhú životnosť, čo je nielen pohodlné, ale aj ekonomicky úsporné. Keďže pri ich používaní netreba pneumatiky po sezóne meniť a skladovať, ušetríte tak nemalé financie za výmenu, či kúpu novej sady. Aj uskladnenie je pre niekoho nočnou morou a to najmä pre ľudí žijúcich v bytoch. Mať jedny pneumatiky celý rok je preto komfort, ktorý dnešní ľudia vyhľadávajú.

Výnimočnými sú aj kombinované vlastnosti, pretože v sebe obsahujú niečo z letných a niečo zo zimných gúm. Aj napriek tomu, že sa snažia výrobcovia o dokonalosť a náhradu klasických gúm, zimné pneumatiky sa ešte nikomu nahradiť v plnej miere nepodarilo. Celoročné pneumatiky preto treba vnímať skôr, ako kombináciu najlepších vlastností, aké môžu zimné aj letné gumy priniesť. V praxi to znamená, že sú výbornou voľbou do miernejšej zimy a leta a preto sa s nimi do Tatier v januári radšej nevyberte.

Ak vás čaká výmena pneumatík a chystáte sa ich ešte len kúpiť, odporúčame pozrieť si test zimné pneumatiky. Nájdete tam tie najlepšie modely, ktoré prinášajú nielen bezpečnosť, ale aj komfort a výkonnosť. V žiadnom prípade by ste nemali siahať po prvom výrobku, na ktorý natrafíte a už vôbec nie kupovať najlacnejšie pneumatiky na trhu. Je síce pravda, že aj lacný výrobok dokáže spĺňať potrebné kritériá, no cena by v tomto prípade mala byť druhoradým faktorom.

 

 

You may also like