Tri dobré dôvody, prečo vákuovať

Tri dobré dôvody, prečo vákuovať

by spravca

Vákuovanie zaručene predĺži život a prirodzenú chuť, vôňu a farbu čerstvých potravín a pochúťok. Ale aj hotových jedál alebo suchých potravín. Je preto ideálne na uchovávanie úrody zo záhrady, prebytkov
z nedeľného obeda alebo na skladovanie suchých potravín, ktoré by mohla poškodiť vlhkosť alebo škodcovia. Dokáže však oveľa viac – napríklad  zvýrazniť chuť a arómu marinovaním alebo prípravou v pare metódou sous-vide.

Predĺži potravinám život

Vákuovanie je jednou z najšetrnejších metód, ako uchovať potraviny v chladničke alebo mrazničke nielen dlhšie čerstvé, ale aj plné vitamínov a cenných živín. A tiež ich pôvodných senzorických vlastností. Napríklad vákuovaná zelenina zostane dlhšie chrumkavá, a ak ju predtým nakrájate a naporciujete, nezhnedne a počká na vás v mrazničke, až kým ju nepoužijete.

Počas vákuovania sa zo špeciálneho vrecka alebo špeciálnej dózy vysaje všetok vzduch, čím sa vytvorí mikroprostredie, ktoré zabraňuje množeniu baktérií a škodlivých mikroorganizmov. Takto môžete skladovať prakticky čokoľvek – čerstvé údeniny, nezrejúce syry a porcie mäsa od mäsiara vydržia v chladničke o niečo dlhšie. A prebytky ovocia a zeleniny zo záhrady na vás v mrazničke počkajú aj niekoľko mesiacov.

Vo vákuovaných vreckách však bezpečne uskladníte aj suché potraviny – napríklad múku, orechy, mak, hrozienka alebo sušené ovocie, ktoré by mohli vo vlhšom prostredí napadnúť plesne alebo malé motýle, ktoré sú postrachom každej špajze – mole. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam a zbytočnému vyhadzovaniu potravín.

Lepšia skladovateľnosť bez prenosu pachov

Vákuovanie má aj ďalšiu praktickú stránku: tým, že sa z potravín vysaje vzduch, sa zmenšia. Do mrazničky tak môžete ľahko uložiť viac potravín.

A pokojne môžete vedľa seba umiestniť vákuovaný kôpor, ovocie a vínnu klobásu – pretože sú vzduchotesne uzavreté, nebudú na seba prenášať pachy. A ovocný koláč, ktorý neskôr upečiete, nebude voňať po cesnaku.

Zvýrazní chuť

Vákuovanie je nielen skvelé na skladovanie potravín, ale otvára aj priestor kuchárskej kreativite. Dokáže totiž skvele zvýrazniť chuť.

Je preto vhodné na intenzívne marinovanie mäsa. Nielenže sa tým skráti čas potrebný na preniknutie vôní, ale zároveň sa tým dosiahne plnšia chuť mäsa, pretože marináda nemá kam unikať. Marinovanie je intenzívnejšie, efektívnejšie a kratšie. A mäso je chutnejšie a jemnejšie.

Vákuované potraviny sú tiež ideálne na prípravu pokrmov metódou sous-vide. To znamená na dlhé varenie vákuovaných porcií v pare pri stálej nízkej teplote
v rozmedzí 50 až 70 °C, čo zaručuje nadpozemský chuťový zážitok. Vďaka nemu sa totiž zvýraznia všetky prirodzené chute a to najlepšie, čo potraviny skrývajú – bez rizika presušenia. S touto tajnou zbraňou francúzskych šéfkuchárov dokážete s trochou cviku vykúzliť tie najnadýchanejšie rybie filety, sviežu chrumkavú zeleninu alebo najšťavnatejšie bravčové rebierka.

Tip

Vákuovačka Gorenje VS120E zaručene predĺži životnosť nielen čerstvých potravín, ale aj hotových jedál alebo polotovarov či suchých potravín. S príkonom 120 W a sacím výkonom 800 mbar totiž bezpečne odsaje vzduch a vytvorí mikroprostredie, ktoré zabraňuje množeniu baktérií a škodlivých mikroorganizmov. Poradí si pritom nielen so suchými potravinami, ale aj s tými krehkými a šťavnatými, ako sú napríklad drobné lesné ovocie. Spotrebič využijete aj na marinovanie alebo prípravu najšťavnatejšieho mäsa a chrumkavej zeleniny metódou sous-vide. Zvárací pás s účinnou dĺžkou 30 cm vám umožní používať aj veľké vrecká. Ovládanie je pritom hračka – stačí stlačiť tlačidlo na zatavenie alebo vákuovanie
s následným zatavením vrecka a prístroj sa postará o zvyšok. Elegantná vákuovačka s telom z nehrdzavejúcej ocele a plastu pritom nezaberie v domácnosti veľa miesta a má aj priestor na navinutie kábla. Odporúčaná cena je 94,90 EUR.

sk.gorenje.com

 

 

You may also like