V horskom teréne sa pohybujte jedine v turistickej obuvi

V horskom teréne sa pohybujte jedine v turistickej obuvi

by spravca

Aktívne sa venovať turistike neznamená len preštudovať trasy, príučky o prežití či o tom, ako sa orientovať v lese.  Žiadna naštudovaná príučka vám nenahradí realitu a vlastné skúsenosti. Väčšina skúsených trekerov vám potvrdí, že až v teréne si veľa vecí uvedomili. Napríklad to, ako je dôležité nešetriť na kúpe turistickej obuvi. Ich rada by iste znela, aby ste sa v horskom teréne pohybovali jedine v turistických topánkach.

Vsaďte na kvalitu a overené značky

Turistické topánky sa predávajú pod  rôznymi značkami. Najkvalitnejšie topánky sú tie, ktoré sú šité ručne. Neinvestujte zbytočne vysoké čiastky do topánok pochybnej značky a radšej dajte prednosť domácim výrobcom a obuvi, ktorej pôvodom ste si istí. Možno vás prekvapí, že takéto topánky môžu stáť viac ako 100 €. Uvedomte si však, že turistická obuv sa nekupuje len na jednu sezónu. Ak sa o ňu budete adekvátne starať, tak v nej prejdete stovky kilometrov a vydrží vám niekoľko rokov.

Kategórie turistických topánok

Väčšina výrobcov turistických topánok ich rozdeľuje do štyroch základných kategórií podľa toho, do akého terénu sú určené. Pánska a dámska turistická obuv označovaná ako vychádzková je vhodná na túry, ktoré nie sú náročné. Tieto topánky majú nižší strih a mäkšiu podošvu. Sú veľmi pohodlné na nosenie, môžete ich využiť na denné nosenie. O niečo pevnejšie sú topánky vyššieho strihu, s ktorými sa pokojne vyberte na výstup. Nezradia vás ani v nespevnenom teréne a dostatočnú oporu chodidlu poskytnú i pri chôdzi s plne naloženým batohom. V tretej kategórii sú turistické topánky s veľmi odolnou podošvou a pevným vrchným materiálom. Niekedy sa im hovorí horolezecké topánky. Najviac odolné sú expedičné topánky, ktoré vydržia extrémne podmienky a vysokohorské výstupy.

Aké materiály máte na výber

Lacnejšie turistické topánky sa vyrábajú z textilných materiálov. Sú priedušné, ľahké a dobre sa nosia. Samozrejme, že náročnejší terén nezvládnu. Strednou cestou sú topánky ušité z kombinácie textílií a kože. Pre bežného turistu, ktorý sa nechystá na niekoľkodenné výstupy, budú stačiť. Najdlhšie vám vydržia kožené topánky. Ide síce o niečo ťažšiu turistickú obuv, ale tiež o veľmi odolnú a univerzálnu.

 

 

 

You may also like