Aké vlastnosti musia spĺňať bezpečné pneumatiky?

Aké vlastnosti musia spĺňať bezpečné pneumatiky?

by spravca

Pred kúpou nových pneumatík si overujete hlavne cenu, značku a to, aby boli pneumatiky kompatibilné s vašim vozidlom. Len máloktorý šofér sa zamýšľa nad tým či sú pneumatiky bezpečné. Bezpečnosť pneumatiky nie je daná len jej cenou. Všímať by ste si mali viaceré vlastnosti, ktoré vám veľa napovedia o správaní pneumatiky počas jazdy.

Pneumatiky podľa ročného obdobia

Základné delenie pneumatík pozná snáď aj dieťa. Od marca do novembra sa jazdí na letných pneumatikách, ktoré následne nahradia zimné varianty, napríklad pneumatiky Kormoran. Všetci výrobcovia ponúkajú tieto dva základné typy. Okrem letných a zimných pneu sa môžete rozhodnúť aj pre celoročné. Tie sú vhodnou alternatívou hlavne pre motoristov, ktorí ročne nenajazdia veľa kilometrov a nechystajú sa často do vysokohorských území. Ostatní motoristi by boli rýchlo rozčarovaní, pretože celoročné pneumatiky nemajú taký dojazd ako sezónne a navyše nie sú na snehu dostatočnou ochranou. Samozrejme, že vo vyznačených úsekoch ciest musíte na všetky typy pneumatík nasadiť reťaze na osobné vozidlá či reťaze na dodávky.

Všímajte si štítky na pneumatikách

Bezpečné pneumatiky musia mať okrem sezónnosti aj iné vlastnosti. Na štítkoch pneumatík sa dozviete ako sa správajú pneumatiky na snehu a na ľade. Dôležité je tiež to, aby pneumatiky zvládli prudký dážď a dokázali rýchlo odvádzať vodu z drážok dezénu. Možno neuveríte, ale bezpečnosť pneumatík závisí aj od ich hlučnosti. Príliš hlučné pneumatiky odvádzajú vašu pozornosť, rušia a spôsobujú stres z jazdy.

Širšie alebo užšie pneumatiky?

Širšie pneumatiky sú z hľadiska bezpečnosti vhodné na jazdu v letných mesiacoch. Vyznačujú sa kratšou brzdnou dráhou a lepšie sedia na vozovke. Vďaka širším pneumatikám cítia motoristi väčšiu oporu pri rýchlej jazde po diaľnici. Pozor však na to, že ich bezpečnosť je ohrozená počas dažďa, kedy im dlhšie trvá odviesť vodu z povrchu dezénu. V zime by ste mali uprednostniť užšie pneumatiky. Vždy si dajte záležať na tom, aby ste si kúpili pneumatiky s čo najhlbším dezénom. Pre všetky vozidlá je predpísaná minimálna, výrobná hĺbka dezénu, ktorá sa u prémiových značiek zvyšuje spolu s cenou. Preto ak ste nešetrili a kúpili si hliníkové disky, kúpte si tiež kvalitnejšie pneumatiky.

 

 

You may also like