Všetko o preliačinách na aute: ako vznikajú a ako ich opraviť

Všetko o preliačinách na aute: ako vznikajú a ako ich opraviť

by spravca

Preliačiny na karosérii auta sú jedným z najčastejších poškodení tejto časti vozidla. Vznikajú rôznym spôsobom a niekedy môžu byť začiatkom iných závažnejších poškodení vozidla. Našťastie existujú metódy, ktoré preliačiny dokážu opraviť bez stôp a zníženia hodnoty automobilu.

Prečo je nutné preliačinu na aute opraviť čo najskôr?

Je jedno, či preliačinu spôsobil vandalizmus, alebo neopatrné parkovanie. Preliačiny na aute je dôležité opraviť čo najskôr z niekoľkých dôvodov. Ak ich necháte na karosérii bez povšimnutia, môže dôjsť k prenikaniu vody a iných nečistôt pod povrch laku. Následkom býva na opravu nákladné poškodenie. Preliačiny tiež znehodnocujú vzhľad auta a znižujú jeho hodnotu, keď chcete auto predať. Pri predaji alebo výmene auta má vozidlo bez poškodení lepšiu cenu a atraktivitu pre potenciálnych kupujúcich. Niektoré preliačiny sa nachádzajú bližšie k dôležitým častiam vozidla, ako sú napríklad kovové panely. Ak zostanú neopravené, môžu ovplyvniť štrukturálnu integritu vozidla alebo viesť k ďalším problémom, ktoré ovplyvnia bezpečnosť a funkčnosť auta.

Ako vznikajú preliačiny na karosérii auta?

Preliačiny na karosérii auta sa nezjavia samé od seba. Najčastejšie stojí za ich vznikom náhodného poškodenia pri parkovaní, kedy iné vozidlá môžu udrieť do vášho auta pri manévrovaní alebo otváraní dverí. Škrabance, odreniny a iné poškodenia laku sú bohužiaľ častým javom u vozidiel zaparkovaných na verejných parkoviskách.

Druhou najčastejšou príčinou vzniku preliačin bývajú prírodné javy ako víchrice, búrky, krupobitie, padajúce vetvy. Za prírodnými javmi v tesnom závese stojí vandalizmus na aute. Zámerné poškodenie vozidla vandalizmom sa vyskytuje na nestrážených parkoviskách a pri parkovaní pozdĺž chodníkov. Pozor si dávajte aj na čistenie vozidla. Použitie hrubej kefy alebo nevhodných chemikálií vedie k poškriabaniu či dokonca preliačeniu časti karosérie.

Ako najlacnejšie a najrýchlejšie opraviť preliačinu na aute?

Jednoznačne najlacnejšou a najrýchlejšou možnosťou opravy preliačina je PDR metóda. PDR je oprava preliačin bez lakovania. Táto technika je vhodná pre menšie poškodenia karosérie bez známok znehodnotenia a prasknutia laku. Vykonávajú ju v špecializovaných servisov pod dohľadom školených a skúsených mechanikov. Na opravu sa používa sada nástrojov na vytláčanie alebo vyťahovanie preliačin bez rizika poškodenia laku. Tlaková metóda je veľmi šetrná a vráti karosériu do pôvodného stavu.

Jednou z najväčších výhod PDR je to, že nevyžaduje lakovanie. To znamená, že sa zachová pôvodný lak a povrch vozidla, čo je obzvlášť dôležité pre udržanie hodnoty a estetického vzhľadu vozidla. Zároveň je oprava veľmi rýchla, niekedy je možné ju vykonať na počkanie. Pri oprave sa nevyužíva materiál a ani chémia, takže ide o lacnú a ekologickú možnosť, ako si s preliačinami poradiť.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like