Výber a stavba detského ihriska do záhrady

Výber a stavba detského ihriska do záhrady

by spravca

Pobyt a pohyb na čerstvom vzduchu je pre deti veľmi prospešný. A ak sa počas toho aj zabavia, je to ideálne spojenie príjemného s užitočným. Mať detské ihrisko na vlastnej záhrade je preto nesmierne atraktívnou voľbou, ak chcete svojim deťom spríjemniť ich voľný čas. Máme pre vás niekoľko dobrých rád, ako docieliť, aby sa váš projekt detského ihriska stal príjemnou realitou.

Tip č. 1: Pripravte si projekt “na mieru”

Venovať pozornosť výberu zariadenia aj inštalácii ihriska je veľmi dôležité. Premyslite si projekt do detailu – najmä, čo sa týka materiálu, výberu miesta aj zariadenia ihriska. Nejde o verejné ihrisko, ale o ihrisko prispôsobené záujmom a radostiam vašich detí. Určite zvážte aj ich vek a to, čo majú radi.

Ak máte pohybovo zdatné ratolesti, doprajte im miesto na pohyb a správne zariadenie (trampolínu, preliezky). Ak sú to skôr kreatívne deti, pieskovisko a všestranné hracie zostavy sú dobrou voľbou.

Tip č. 2: Bezpečnosť nadovšetko

Drobný pád alebo pošmyknutie hrozia vždy, ale nemali by prekaziť zábavu. Dopadová plocha z dobrého materiálu stlmí pád a podporí bezpečnosť – na výber je viac možností, vrátane trávy, gumových plôch či drevenej štiepky. Dostatok priestoru zamedzí kolíziám. Napr. hojdačka alebo šmykľavka by mali byť otočené tak, aby nedošlo k nehode, a všetko zariadenie ihriska by malo byť dobre upevnené. Pri plánovaní bezpečnosti sa vyplatí poradiť s odborníkmi.

Tip č. 3: Nechajte si poradiť

Môžete byť domácim kutilom, ale názor expertov je rozhodne užitočný. Dodávatelia zariadenia vám určite vedia poradiť pri výbere zariadenia, spôsobe inštalácie, nutnom rozpočte a ďalších drobnostiach. Od dodávateľov sa dozviete aj to, ako najbezpečnejšie inštalovať preliezky, šmykľavky a iné zariadenie a tipy na údržbu, aby vám a vašim deťom vydržalo ihrisko čo najdlhšie.

Tip č. 4: Nejde iba o hračky, ale aj o prostredie

Ihrisko nie je iba o zábave, ale aj o stretávaní a trávení času. Využívať sa nebudú iba hračky a zariadenie, ale aj lavičky a stoly na chvíle odpočinku, prípadne záhradný dom pre deti alebo iné miesto na úkryt pred pečúcim slnkom. Ak spojíte ihrisko s posedením a viacerými aktivitami, bude to zároveň výborné miesto pre detské oslavy či iné aktivity.

Tip č. 5: Čistenie a údržba ihriska

Čisté a udržiavané ihrisko je bezpečnejšie a vydrží dlhšie. Pravidelne (ideálne viackrát za týždeň, v závislosti na intenzite používania) skontrolujte vybavenie, či je upevnené a nie je poškodené – najmä uvoľnené skrutky, poškodený plast a hrdzavé časti. Sústreďte sa najmä na rizikové vybavenie, napríklad hojdačky a preliezky. Čo sa týka čistoty, Okrem znečisteného vybavenia sa oplatí prečistiť aj povrch ihriska – dobrým pomocníkom je vysokotlakové čistenie.

 

You may also like