Tipy, ako si vybrať vhodnú vysielačku

Tipy, ako si vybrať vhodnú vysielačku

by spravca

V posledných rokoch sa na vysielačky už takmer zabudlo, no v súčasnosti chytajú opäť druhý dych. S vysielačkami sa môžete dorozumieť na výletoch, na cestách autom alebo pri rôznych udalostiach. Či už si chcete zaobstarať vysielačku iba pre zábavu alebo ju potrebujete pri práci, najskôr je vhodné sa vyznať v tomto sortimente.

Na čo dbať pri jej kúpe a ako si vybrať tú najvhodnejšiu vysielačku?

Rozdelenie vysielačiek

Vysielačky môžeme rozdeliť podľa niekoľkých hľadísk na:

Základňové

Základňové vysielačky majú zabudovanú pevnú anténu, zvyčajne disponujú vyšším výkonom, objemnou veľkosťou a sú napájané zo siete. V autách je anténa pripevnená na vozidle. U týchto vysielačiek treba však počítať s vyššou cenou.

Ručné

Ako už názov napovedá, ide o vysielačky, ktoré sú menšie a vhodné do ruky. Energiu im zabezpečíte pomocou AAA batérií alebo nabíjateľných akumulátorov.

Podľa pásma

CB vysielačky

vysielačky fungujú v tzv. občianskom pásme (Citizen Band), kde pre účasť nemusíte mať žiadne špeciálne povolenie. CB ponúka 40-80 kanálov, majte však na pamäti, že kanál 9 je vyhradený pre núdzové volania. Dosah spojenia sa pohybuje od 2 do 15 kilometrov. CB vysielačky sa väčšinou používajú napríklad na stavbách, na cestnú komunikáciu, svoje uplatnenie nájdu aj pri rôznych voľnočasových aktivitách.

PMR vysielačky

Ďalším typom sú PMR vysielačky, ktoré taktiež patria do skupiny občianskeho, teda voľne prístupného pásma. Výhodou pásma PMR je medzinárodná platnosť v Európe, ktoré môžete použiť pri cestách práve do zahraničia. Počet kanálov je 16 a fungujú na frekvencii 446 MHz.

VHF a UHF vysielačky

Vysoké pásmo VHF sa pohybuje na frekvenciách 130–174 MHz a je určené pri využití riadiacej letovej prevádzky alebo na lodiach. Pre bežného používateľa je možnosť využitia tohto pásma nulová.

Pásmo UHF vo frekvenciách medzi 110–174 MHz je vyhradené certifikovaným rádioamatérom a je určené pre členov Slovenského rádioklubu, bezpečnostné služby alebo taxislužby. Prístup pre voľné použitie je obmedzený.

Výhody vysielačiek a ich využitie

Výhody vysielačiek a ich využitie

Výhody

Kúpa vysielačky nemusí byť zbytočnosťou a oproti mobilným telefónom ponúka rôzne výhody:

  • prevádzka je bezplatná
  • rýchlosti prenosu, na spojenie stačí stlačiť iba jedno tlačidlo
  • obstarávacia cena vysielačky je nižšia než u mobilného telefónu
  • u vysielačiek môžete hovoriť s viacerými účastníkmi naraz

Využitie

Využitie vysielačky je veľmi rôznorodé. Môžete ju využiť v pracovnom procese, či už na stavbách, vo výrobnej prevádzke, ako ochranka v obchodných domoch alebo ako profesionálny vodič kamiónu pre spojenie s ostatnými vodičmi.

Tip: Jazdíte často autom? Viete, čo signalizujú kontrolky v aute?

Okrem pracovného procesu si s ňou môžete užiť aj zábavu. Môže sa vám hodiť pri hre s deťmi, v lese pri zbieraní húb alebo do hôr.

Ak máte malé deti, vysielačky s PMR pásmom môžete použiť pri ich strážení.

Dôležité parametre

Podľa toho, ako budete vysielačku využívať, treba sa pri výbere zamerať na niektoré parametre.

Dosah vysielačky

Tento hlavný parameter udáva, na akú vzdialenosť je možné s vysielačkou komunikovať. Odvíja sa od pásma a podporovaných frekvencií. So základnými typmi sa dorozumiete zhruba do 2 km, naopak lepšie vysielačky môžu mať dosah až okolo 10 km. Údaj o dosahu na obale však treba brať s rezervou, pretože na vzdialenosť má vplyv mnoho ďalších faktorov ako napríklad členitosť terénu alebo rušenie inými signálmi.

Počet kanálov

Vysielačky používa dnes mnoho ľudí a môže sa stať, že sa ocitnete na rovnakej frekvencii s inými užívateľmi. Vyberajte si radšej vysielačky, ktoré majú čo najviac kanálov, aby ste neboli rušení.

Vysielací výkon

Vo všeobecnosti platí, že čím vyšší je vysielací výkon, tým je lepší dosah a aj kvalita spojenia. Avšak pri vyššom výkone stúpa aj spotreba energie. Príliš vysoký vysielací výkon zbytočne vybíja akumulátor rádiostanice a musíte počítať so zásobou bateriek. V bežne dostupných pásmach je navyše vysielací výkon limitovaný na 4 W.

Odolnosť

Pri kúpe treba myslieť na to, aby bola vysielačka mechanicky odolná. Najmä vtedy, ak budete s vysielačkou často cestovať alebo ju používať pri práci. Vysielačky sa vo väčšine prípadov vyrábajú z odolného plastu. Lacnejšie vysielačky budú mať minimálnu ochranu voči vode, kvalitnejšie vysielačky zvládnu aj hrubé zaobchádzanie, ako je ponorenie do vody či pády z výšky.

Displej a dizajn

​​I keď displej nemusí byť tým hlavným parametrom, podľa ktorého si budete vysielačku vyberať, vysielačky ponúkajú rôzne kvalitné displeje. Je dôležité, aby bol dobre čitateľný a prehľadný. Ak ju budete využívať aj počas noci, je vhodné vybrať si displej s podsvietením.

Tip: Záleží vám na dizajne pri vašom aute? Poznáte módu z Poľska – Japan racing?

Vysielačka by vám dobre mala padnúť do ruky, nemala by byť príliš ťažká, aby vás jej hmotnosť neobťažovala.

Výdrž batérie a dĺžka nabíjania

Vysielačky sa vyrábajú v prevedení:

  • na AAA batérie
  • s dobíjacími akumulátormi

Výhodou vysielačiek na ceruzkové batérie je, že ich vždy môžete mať pri sebe ako náhradu a v prípade vybitia, ich jednoducho vymeníte a pokračujete v komunikácii. Dĺžka prevádzky je niekoľko hodín, čiže sa vždy oplatí mať so sebou dostatočnú zásobu.

Vstavané akumulátory vydržia dlhšie, dokonca aj niekoľko dní. Dajú sa veľmi rýchlo dobyť, no je nutné zariadenie pripojiť k nabíjačke.

Anténa k vysielačke

Bez antény sa vysielačky nezaobídu, bez nej nemožno vysielať ani prijímať. Ak má vysielačka dobrú anténu, je to ten najlepší zosilňovač. Už pri nákupe je dôležité sa zamerať na to, či nie je anténa akokoľvek mechanicky poškodená. Ak máte problémy s dosahom a kvalitou signálu, najskôr skúste hľadať príčinu v anténe. Stačí aj malé škrabnutie a efektivita prijímania signálu sa môže výrazne zmeniť.

Ak si kupujete vysielačku do auta, nezabudnite venovať pozornosť výberu antény. Odporúčame si ju nechať naladiť odborníkom.

Tipy na údržbu auta, ktoré by mala poznať každá žena.

Cena

Obstarávacie náklady rádiostaníc sa líšia podľa toho, čo od vysielačky očakávate. Môžete si kúpiť rôzne modely, od vysielačiek pre deti až po drahšie, profesionálne modely. Priplatiť si môžete aj za ďalšie nadštandardné funkcie a rôzne vychytávky, no podľa toho sa bude zvyšovať aj cena.

Vysielačky do 40 eur

V tejto kategórii je možné nájsť vysielačky skôr určené pre hranie s deťmi, pretože dosah nebude prekračovať 1 km a výdrž batérie tiež nebude najlepšia.

Vysielačky do 100 eur

Ak si o niečo priplatíte, nájdete niekoľko modelov pre dospelých, no menej náročných užívateľov, ktorí si vysielačky zaobstarávajú prevažne z dôvodu zábavy.

Vysielačky do 300 eur

Vo vyššej cenovej relácii nájdete už rad výrobkov ako pre amatérov, ktorí vyžadujú vyššiu kvalitu, ale aj pre profesionálov.

Profesionálne vysielačky nad 300 eur

Napokon sa tu nachádzajú vysielačky určené nadšencov rádiostaníc, profesionálov a tých, ktorí chcú investovať vyššiu čiastku. Kúpite si však spoľahlivý prístroj, ktorý je schopný fungovať aj niekoľko dní a má dosah až 25 kilometrov. Nájdete tu ako vojenské, ale aj lodné vysielačky.

Funkcie

Niektoré vysielačky umožňujú skenovať a monitorovať kanály, iné sa môžu ovládať hlasom alebo dokážu potláčať okolitý šum.

Ďalej môžete zohľadniť aj to, či má vysielačka možnosť zavesenia na krk alebo klip na opasok, LCD displej, podsvietenie alebo transportný kufrík, aby bolo vysielačku možné pohodlne prenášať.

Dúfame, že sme vám týmto článkom uľahčili výber vysielačky, ktorá bude fungovať podľa vašich predstáv.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

You may also like