5 hlavných dôvodov, prečo užívať magnézium pri športe

5 hlavných dôvodov, prečo užívať magnézium pri športe

by spravca

Mnohí športovci nepovažujú magnézium za podstatný minerál, ktorý podporuje športový výkon. Zameriavajú sa na minerály ako vápnik, železo, či zinok. To je však chyba, pretože aj horčík je pre športovcov mimoriadne dôležitý.

Úlohy magnézia v tele

Výskumy (1) hovoria o tom, že horčík sa podieľa na viac ako 300 metabolických procesoch v tele. Pomáha udržiavať normálnu nervovú a svalovú funkciu, srdcový rytmus, vazomotorický tonus a krvný tlak, podporuje imunitný systém, udržiava správnu hladinu glukózy v krvi a podporuje vstrebávanie vápnika. Vzhľadom na úlohu magnézia pri výrobe a skladovaní energie a udržiavaní normálnej funkcii svalov, sa dá považovať pre športovcov za nenahraditeľný. Aké sú teda hlavné dôvody, prečo by ho športovci mali užívať?

  1. Magnézium je dôležité pri kostnej látkovej premene

Ovplyvňuje hustotu a pevnosť kostí. Je nepochybné, že pevné kosti sú pre športovcov základom. Vďaka magnéziu sa teda môže predísť mnohým zraneniam.

  1. Zmierňuje svalové kŕče

Športovci, ale aj nešportovci, sa občas stretávajú s nepríjemnými a bolestivými svalovými kŕčmi. Je za nimi aj nedostatok magnézia. Jeho suplementácia tieto problémy redukuje.

  1. Horčík je dôležitý pri premene cukru na energiu

Z hľadiska dostatku energie pri športe je teda horčík veľmi dôležitý. Je dokázané, že jeho nedostatok zvyšuje energetickú spotrebu.

  1. Za určitých okolností môže zvýšiť výkonnosť

Ak športovec trpí nedostatkom magnézia, teda je hladina magnézia v jeho tele znížená, môže sa to prejaviť na jeho výkone. Doplnenie hladiny magnézia prináša aj zvýšenie výkonnosti. Športovci by si teda mali strážiť hladinu magnézia v tele.

  1. Magnézium redukuje únavu

Nechce sa vám cvičiť? Cítite sa unavený a bez života? Aj za tým môže byť nedostatok magnézia.

Netreba zabúdať ani na to, že magnézium zmierňuje výkyvy nálad, podráždenosť, je prevenciou depresií a zmierňuje nadmernú únavu. Je teda dôležité nielen pri športe!

Zdroj:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26166051/

 

You may also like