Väčšina ľudí nevenuje veľa času premýšľaniu o izolácii strechy. Faktom ale je, že v nezateplenom dome sa cez strechu stráca veľa tepla. Zateplenie podkrovia a strechy je teda efektívny spôsob, ako znížiť nielen tepelné straty, ale aj znížiť účty za kúrenie. Ak staviate nový dom alebo chcete vylepšiť stav súčasného domu, mali by ste zvážiť izoláciu.
Aké sú výhody izolácie podkrovia?
- Účty za kúrenie môžete znížiť tým, že sa budete oveľa menej spoliehať na vykurovanie domu plynom a elektrinou, pretože izolácia pomáha udržať teplo počas chladných zimných mesiacov.
- Budete menej využívať vykurovanie a tepelné čerpadlo tak nebude musieť pracovať na doraz.
- Pomáha udržiavať chlad v domácnosti v letných mesiacoch, takže sa pri pobyte v interiéri neprehrejete.
- Izolácia podkrovia a strechy môže tiež zlepšiť hodnotu vašej nehnuteľnosti na trhu s bývaním, ak by ste ho niekedy chceli predať.
Najlepšie typy izolácie striech
Striekaná izolácia
Pri tomto type izolácie sa používa pena – polyuretánová alebo PUR pena. Pri striekanej penovej izolácii sa polyuretánový nástrek rovnomerne strieka priamo na spodnú stranu strešného plášťa, bridlice a škridiel. Nielenže to poskytuje dokonalú izoláciu, ale tiež utesňuje trhliny a zabraňuje prenikaniu vlhkosti do domu.
Výhody:
- Dlhšia životnosť ako izolácia zo sklených vlákien
- Utesňuje medzery a je odolná voči vlhkosti
Nevýhody:
- Drahšia v porovnaní s fúkanou izoláciou
- Musí byť odborne inštalovaná
Fúkaná izolácia
Fúkaná izolácia vyrobená zo sklenených vlákien, celulózy alebo recyklovaných materiálov je dobrou voľbou na zateplenie komplikovaných priestorov, ako sú podkrovia, stropy a na účinné zateplenie strechy. Do priestoru sa dá fúkať pomocou ohybnej trubice, čím je možné izolovať aj ťažko dostupný priestor.
Výhody:
- Vhodná do ťažko dostupných priestorov
- Možno si ju zabezpečiť aj svojpomocne
Nevýhody:
- Pri inštalácii je potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia
Pevné izolačné dosky
Používajú sa predovšetkým na zateplenie stien, no v niektorých prípadoch si nájdu svoje miesto aj pri izolácii striech a podkrovia. Ako materiál sa používa buď extrudovaný polystyrén (XPS) alebo expandovaný polystyrén (EPS).
Výhody:
- Energeticky úsporné
Nevýhody:
- Nie sú ideálne na izoláciu nedokončených podkroví
- Sú drahé na inštaláciu vo veľkých priestoroch
Výber izolácie podkrovia
Ak je podkrovie dobre prístupné a nemá žiadne problémy s vlhkosťou alebo kondenzáciou, malo by byť ľahké ho izolovať – a v mnohých prípadoch je to možné urobiť svojpomocne. Ak je prístup jednoduchý a vaše podkrovné trámy sú pravidelné, môžete použiť napríklad rolky izolácie z minerálnej vlny.
Čo treba zvážiť pri inštalácii izolácie podkrovia:
- Úložný priestor – ak plánujete použiť podkrovie na skladovanie.
- Vlhkosť – izolácia bráni úniku tepla z obytných priestorov, takže váš podkrovný priestor bude chladnejší, čo by mohlo spôsobiť alebo zhoršiť problémy s vlhkosťou. Ak inštalujete izoláciu podkrovia sami, majte na pamäti, že možno budete musieť zvážiť lepšie vetranie.
- Izba v podkroví – ak chcete podkrovie využívať ako obytný priestor alebo sa už ako obytný priestor využíva, treba sa uistiť, že všetky steny a stropy medzi vykurovanou miestnosťou a nevykurovaným priestorom sú izolované.
- Vetranie – vzduch musí prúdiť dovnútra a von z vášho domu, aby zostal čerstvý, suchý a zdravý. Ak robíte izoláciu svojpomocne, dávajte pozor, aby ste nezakryli žiadne vetracie otvory, mriežky alebo vzdušné tehly.
Tip: Viete, ako sa správne starať o fasádu domu?
- Neprístupné podkrovné priestory – ak je podkrovie ťažko prístupné, môžete si nechať fúkanú izoláciu nainštalovať profesionálom, ktorý pomocou špeciálneho vybavenia nafúkne vhodný izolačný materiál do akéhokoľvek priestoru. Môžu použiť vlákno z minerálnej vlny, celulózu alebo polyuretánovú penu.
Zateplenie šikmej strechy
Strecha je neustále vystavená poveternostným vplyvom a zateplenie šikmej strechy je skvelý spôsob, ako zabrániť únikom tepla počas zimy a ako spomaliť prechodu tepla v lete.
Zateplenie rovnej strechy
Rovné alebo ploché strechy sú predovšetkým z hľadiska úniku tepla veľmi kritickým miestom. Na vyriešenie problému stačí strechu zatepliť. Inštalácia izolácie plochej strechy vám môže ušetriť na účtoch za vykurovanie podobné sumy ako izolácia podkrovia.
Zaujímavou a v dnešnej dobe veľmi trendy možnosťou je zelená strecha, ktorá nielen vytvorí príjemné prostredie, ale tiež sa postará o vylepšenie tepelnoizolačných vlastností vášho domu.
Inšpirácia: Pozrite si tipy, ako sa starať o strechu, aby vám vydržala čo najdlhšie.
Ako efektívne nainštalovať izoláciu strechy
Izolácia strešného priestoru, ponúka jeden z najjednoduchších spôsobov, ako ušetriť stovky eur z ročného účtu za energiu. Izolácia strechy a podkrovia je pomerne jednoduchá a po správnom dokončení môže vydržať až 20 rokov, niekedy aj dlhšie.
Keď však príde na samotnú izoláciu strechy, naozaj sa oplatí vedieť, čo robíte, pretože môže toto riešenie predstavovať aj niekoľko problémov a výziev. Či už ide o to, zohnať si správne nástroje pre danú prácu alebo vyhotoviť samotný plán krokov, ktoré treba vykonať.
Aký materiál potrebujete na izoláciu podkrovia a strechy?
To, aký materiál použijete na inštaláciu strešnej izolácie, bude závisieť od toho, či máte studenú alebo teplú strechu.
„Studenú“ strechu máte vtedy, ak podkrovný priestor nevyužívate ako miestnosť, ale môžete ho použiť napríklad ako sklad. Takáto forma využitia podkrovia sa nazýva studená strecha, pretože izolácia je umiestnená nad stropom, vďaka čomu je dom teplý, ale vaše podkrovie zostane chladné.
Pri „teplej” streche je to naopak – podkrovie používate ako obytný priestor, napríklad ako kanceláriu, spálňu alebo obývaciu izbu. Tu sa umiestňuje izolácia medzi podkrovie a strechu, aby bol teplý celý dom, vrátane strešného priestoru.
Izolačné materiály pre studenú strechu
Pokiaľ ide o materiály, máte väčšiu možnosť výberu pri studenej streche. Je len na vás, či si vyberiete ovčiu vlnu, minerálnu vlnu alebo sklenenú vlnu. Ak je vaše podkrovie náchylné na vlhkosť, potom je skvelou voľbou izolácia pomocou pevnej dosky, pretože je vodeodolná a priedušná. Vďaka zvýšenému vetraniu nebude vaša strecha poškodená hnilobou alebo plesňou. Pevné inštalačné dosky sú skvelé aj z hľadiska maximalizácie skladovania, pretože sú tenšie.
Tip: Plánujete kúpiť nový dom? Okrem zváženia vhodnej izolácie si nezabudnite vašu nehnuteľnosť poistiť.
Najlepšie materiály na izoláciu stropu:
Ovčia vlna
Izolácia podkrovia z ovčej vlny je mäkká na dotyk, bezpečná pre citlivú pokožku, jednoduchšie sa s ňou pracuje, ľahko sa inštaluje a je priedušná, čo znamená, že je skvelá na prevenciu plesní.
Sklolaminátová vlna
Ak chcete znížiť náklady na izoláciu strechy podkrovia, sklolaminát je obľúbenou možnosťou. Oveľa lacnejšiou ako izolácia podkrovia z ovčej vlny. Okrem toho, že je lacnejšia, je tiež odolná voči ohňu a šetrná k životnému prostrediu.
Minerálna vlna
Ďalší cenovo dostupný typ izolácie, minerálna vlna, je ideálna pre svojpomocné projekty a je tiež odolná voči ohňu.
Izolačné materiály pre teplé strechy
Ak máte teplú strechu, budete musieť izolovať poriadne. Aj keď sú vaše možnosti obmedzenejšie, stále máte veľa možností. Teplá izolácia strechy vyžaduje hustejšie a pevnejšie formy izolácie.
Skvelou možnosťou sú napríklad izolačné dosky. Keďže sa dajú ľahko strihať na mieru, úhľadne zapadnú medzi trámy, laty a steny. Vďaka svojej všestrannosti ich možno inštalovať prakticky kdekoľvek, kde je potrebná tepelná alebo zvuková izolácia.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista