Preliačiny na aute nevznikajú len po krupobití. Pozor na vandalov!

Preliačiny na aute nevznikajú len po krupobití. Pozor na vandalov!

by spravca

Staráte sa o vozidlo ako o člena rodiny a jediné kopnutia vandala zmarí všetko vaše úsilie? Vandali dokážu narobiť v priebehu jedinej noci škodu na desiatkach vozidiel. Bohužiaľ len málokedy sú odhalení, pretože sa skrývajú v šere noci, nosia na hlavách kukle a čiapky. Nezmyselné vyčíňanie pripraví majiteľov automobilov o stovky eur. Preliačiny na aute sú najčastejším výsledkom tohto vyčíňania. Ako postupovať, keď vaše vozidlo poškodí vandal?

Keď kopnutie skončí preliačinou

Vandali najradšej udierajú päsťami alebo do vozidiel kopú. Sú známe prípady, kedy kopancami obdarili desiatky áut zaparkovaných popri ceste. Zdá sa, že práve parkovanie popri chodníkoch je z hľadiska vandalizmu najrizikovejšie. Prakticky pripravíte pre vandalizmus otvorený priestor, kedy má vandal možnosť sa rozbehnúť a do auta udrieť alebo celou silou kopnúť. Preto neparkujte na otvorených priestranstvách a na miestach mimo dosahu pouličného osvetlenia. Samozrejme chápeme, že na preplnených parkoviskách je v podvečerných hodinách minimum parkovacích miest a iná možnosť, ako parkovanie pri chodníku vám nezostáva. V tomto prípade sa snažte o to, aby ste v prípade vandalizmu neprišli o celoročné úspory. Odporúčame uzavrieť havarijné poistenie, a to hlavne majiteľom novších alebo drahších vozidiel. Vandalizmus na aute nie je možné uhradiť z povinného zmluvného poistenia.

3 spôsoby odstránenia preliačin na karosérii

Po zistení poškodenia karosérie odporúčame ihneď navštíviť servis. V špecializovaných pracoviskách dokážu odhaliť celý rozsah poškodenia a navrhnúť adekvátnu opravu preliačiny. Vizuálne môžete poškodenie kategorizovať aj sami. Poškodenia malého rozsahu sa dajú opraviť PDR technológiou. Vo väčšine prípadov prídu technici z PDR servisov priamo k zákazníkovi a rozsah škody bezplatne ocenia. Po zistení rozsahu škody sa v zásade stanú tri veci: budete potrebovať klampiara, vymeníte časť karosérie alebo dáte preliačinu opraviť PDR metódou.

Klampiar a lakovanie

Dobrý klampiar dokáže preliačinu vyklepať, vybrúsiť, zagitovať a nalakovať tak, že po oprave nerozoznáte postihnuté miesto. Niektoré škody väčšieho rozsahu sa však nedajú opraviť do detailu a drobné nerovnosti alebo zmeny farby budú vidieť.

Výmena karosérie

Staršie vozidlá sa pri veľkých poškodeniach neoplatí opravovať. Lepšie spravíte, keď na vrakovisku kúpite časť karosérie. Drobné farebné rozdiely nie sú u starších vozidiel až tak viditeľné.

PDR oprava

Ideálne je, keď sa dajú preliačiny opraviť PDR technológiou. PDR oprava vás bude stáť najmenej peňazí a výsledky opravy sú fantastické. Po oprave nie je možné rozoznať poškodené miesto, nie je nutné nič lakovať. Vozidlo vyzerá ako nové a nestráca na hodnote.

 

 

 

 

You may also like