Ako účinkuje kofeín na naše telo?

Ako účinkuje kofeín na naše telo?

by spravca

Pitie kávy je príjemná závislosť, bez ktorej si skoro každý z nás nedokáže predstaviť ani jedno ráno. Počas pitia kávy a po jej vypití sa cítite oveľa lepšie, radostnejšie a plní energie. Tieto pocity v ľudskom organizme navodzuje kofeín. Viete, čo všetko okrem príjemných pocitov kofeín dokáže?

Kofeín nájdete nielen v káve

Pri slove kofeín si väčšina ľudí predstaví predovšetkým kávu a kávové nápoje. Je pravda, že káva je pre naše telo najväčším zdrojom kofeínu. Avšak okrem kávy nájdete kofeín aj v čajových lístkoch, v rôznych druhoch orechov, v kakaových bôboch či exotických plodoch. Znamená to, že aj šálka kakaa obsahuje kofeín. Kofeín patrí medzi alkaloidy, ktoré sa pridávajú do liekov. Neslávne známe sú energetické nápoje obsahujúce nielen kofeín, ale tiež veľa umelých látok škodiacich vášmu zdraviu. Keď navštívite pražiareň kávy a kúpite si tu kvalitnú kávu, ktorú si doma uvaríte formou espressa, dodáte telu približne 80 mg kofeínu. Toto množstvo je pre telo prospešné, má veľa zdravotných benefitov pre fyzickú i duševnú pohodu. Uvedený účinok má kofeín vďaka tomu, že blokuje receptory chemickej látky zvanej adenozín. Adenozín spôsobuje pocity únavy či ospalosti. Jeho blokáciou sa zvýši celková výkonnosť organizmu.

Účinky kofeínu na psychiku

Zrnková káva, ktorú pomeliete a pripravíte si lahodný nápoj, znamená povzbudenie pre vašu psychiku. Kofeín zaktivizuje mozgovú činnosť, čo znamená, že sa vám bude lepšie rozmýšľať, zrýchlia sa vaše reakcie a lepšie si budete pamätať nové podnety. Neuveriteľne sa zvýši kapacita krátkodobej pamäte. Zároveň sa vám zmení nálada pozitívnym smerom a zmiznú pochmúrne myšlienky, ktoré zapríčiňujú vznik depresií.

Účinok kofeínu na fyzické zdravie

Z hľadiska fyzického zdravia je primerané množstvo kofeínu prospešné pre pečeň, zmierňuje príznaky cukrovky typu 2 a Parkinsonovej choroby. Pitie kávy je skvelým prostriedkom, ako dosiahnuť lepšie výsledky pri redukčnej diéte, pretože zvyšuje činnosť metabolizmu až o 10 %. Vďaka kofeínu sa zníži hladina únavy v tele a zvýši výkonnosť. Kofeín je preto využívaný ako účinná látka v rôznych výživových doplnkoch pre športovcov. Kofeín je taktiež antioxidantom, ktorý pomáha telu bojovať s voľnými radikálmi.

 

 

You may also like