Je možné spotrebu vozidla znížiť? Poradíme vám, ako na to

Je možné spotrebu vozidla znížiť? Poradíme vám, ako na to

by spravca

Šetríte na výdavkoch na domácnosti, vypínate radiátory, zhasínate svetlo a ušetrené peniaze miniete na iných zbytočných výdavkoch. Napríklad na spotrebe vozidla. Kupovať benzín alebo naftu do automobilu je síce nevyhnutné, ale frekvenciu dopĺňania paliva dokážete čiastočne obmedziť. Nevyhadzujte zbytočne peniaze výfukom a skúste jazdiť tak, aby ste okresali spotrebu vášho vozidla.

Zanedbané maličkosti môžu znamenať desiatky eur

Motoristické časopisy sa už veľakrát zaoberali na prvý pohľad malichernosťami, ktoré dokážu vplývať na spotrebu vozidla. Keby ste týmto malichernostiam venovali pozornosť a zrátali percentuálne, koľko sa dá ich elimináciou ušetriť, tak by ste sa iste veľmi čudovali. O aké maličkosti ide? Pred kúpou pneumatík si zistite, aké letné či zimné pneumatiky sú vhodné pre váš automobil. V prípade, že si kúpite pneumatiky a nehľadíte na rozmery pneumatík, nezaujíma vás ich nosnosť alebo valivý odpor, tak sa nečudujte, že miniete na palive priam horibilné sumy. Pozor aj na preťaženie vozidla. Raz za čas odviesť väčšie bremená nie je pre automobil problém. Problém nastáva, keď neustále vozíte kilogramy nákladu. Pri zaťažení vozidla 50 kg nákladu sa zvýši spotreba vozidla v priemere o 3 %. Veľa motoristov robí každý rok chybu, ktorá im zvyšuje spotrebu vozidla o jednu desatinu. Touto chybou je absencia kontroly geometrie pri prezúvaní pneumatík. Pozor aj na dlho naštartovaný motor, ktorý ide naprázdno a na neustále pustenú klimatizáciu počas letných mesiacov. Tieto dva prehrešky vás budú stáť asi 5 % paliva. Samozrejme, že najväčšou chybou, ktorá zvyšuje spotrebu automobilu, je váš štýl jazdy. Ušetriť môžete plynulou jazdou bez zbytočného brzdenia a neustáleho šliapania na plynový pedál.

Pozor na tlak v pneumatikách a motor vozidla

Prakticky všetko, čo sme už spomínali, robte obrátene a uvidíte, že spotreba vášho vozidla klesne. Okrem toho by ste sa mali sústrediť aj na iné veci. Aj tie najlacnejšie pneumatiky si zaslúžia, aby ste v nich kontrolovali tlak. Nejde len o to, že pneumatiky zničíte. Ich nesprávnym nahustením sa zvyšuje valivý odpor, ktorý zvyšuje tiež spotrebu. Vždy jazdite radšej s mierne prehustenými pneumatikami ako s nízkym tlakom. Vášmu automobilu nesedia ani príliš krátke jazdy počas zimných mesiacov. V prípade, že máte prácu na skok od domova, dajte prednosť mestskej doprave. Krátke trasy vyžadujú rozohriatie motora, pri ktorom je nutné zmes v motore nasýtiť, čo má enormný vplyv na spotrebu. Motor si dávajte pravidelne kontrolovať. Ak bude fungovať ako hodinky, zníži sa jeho spotreba.

 

 

You may also like