Ako vymeniť displej na mobile

Ako vymeniť displej na mobile

by spravca

Displej vášho mobilného telefónu je jednou z nepostrádateľných súčastí, ktorá vám umožňuje používať rôzne aplikácie, sledovať videá a komunikovať s ostatnými. V priebehu času sa môžu displeje poškodiť alebo opotrebovať, čo si vyžaduje výmenu. Neviete ako na to? Nevadí! V pár bodoch si ukážeme, ako vymeniť displej, a povieme si základné body, na čo si pri výmene dávať pozor.

Dôležitosť funkčného displeja

Dotykový displej bol vždy ústredným prvkom zážitku zo smartfónu a čas na obrazovke sa stal dôležitým užívateľským meradlom. Displej smartfónu je pre mnohých primárnym oknom do digitálneho sveta a preto si väčšina potrpí na vysokú kvalitu displeja. Vizuálna kvalita a dotykový zážitok sú kľúčové pre hodnotu smartfónu.

Bežné príčiny poškodenia displeja

Bežné užívateľské opotrebovanie je málokedy vinník nefunkčného displeja. Mobily majú svoju prirodzenú životnosť a keď zistíte, že ani opätovná údržba váš mobil nezachráni, je načase ho vymeniť za nový.

A aby váš nový mobil bol ušetrený zbytočnému poškodeniu, pozrite sa na pár najčastejších, ktoré môžu vás mobil zničiť.

Pád telefónu

Najbežnejšie sa mobil môže poškodiť pádom. Nezáleží na tom, či vám pristál na chodníku, podlahe alebo tráve, výsledné poškodenie môže sťažiť používanie vášho zariadenia.

Zdá sa vám, že vás smartfón nereaguje na príkazy alebo je o niečo pomalší ako zvyčajne? Po páde môže byť vnútorne poškodený i keď navonok vypadá v poriadku.  Nemali by ste podceňovať kvalitné kryty, ktoré váš mobil môžu čiastočne zachrániť, ale ideálom je, aby vám mobil nepadal vôbec. Alebo aspoň čo najmenej.

Tip: Radi telefonujete v aute, ale neviete, kam si položiť telefón? Vyberte si vhodný držiak na mobil do auta a telefonujte pohodlne a hlavne bezpečne.

Deti používajú váš telefón

Ak chcete dieťa ukľudniť v spoločnosti alebo ho zabaviť, pravdepodobne mu dáte do ruky váš mobil. Ale pozor! Nikdy ho nenechávajte bez dozoru. Deti by si mohli vaše mobilné zariadenie pomýliť s hračkou, rozliať naň jedlo alebo ho nechať spadnúť na zem, či dokonca zahodiť. Tomuto sa dá ľahko predísť primeraným dohľadom.

Ponorenie telefónu do vody

V dnešnej dobe je už mnoho smartfónov vodeodolných. Nie je dobré sa však spoliehať na ich úplnú odolnosť voči vode a ponoriť ich príliš hlboko. Mnoho mobilov je vytvorených tak, aby zvládli pár kvapiek vody alebo rozliatý pohár, ale kúpanie v bazéne či v mori ich môže kompletne zničiť. Ak chcete so svojím mobilom tráviť čas vo vode, siahnite po vodotesnom obale.

Prisadnutie telefónu

Dávate si radi mobil do zadného vrecka? Alebo máte tendenciu si ho položiť na gauč či stoličku? Zvyšujete tým šancu, že si ho nepekne prisadnete. Okrem rozbitia obrazovky sa vám môže mobil ohnúť alebo zdreformovať, môžete si poškodiť baterku, a dokonca i pokaziť vnútornú pamäť.

Teraz už viete, čomu predchádzať, aby váš mobil zostal v dobrej kondícii. Ak ale sa vám obrazovka poškodí navzdory všetkým snahám, nemusíte panikáriť. Displej si môžete vymeniť sami. Predtým, ako začnete, je dôležité vedieť pár vecí.

Identifikujte model vášho mobilu

Pokiaľ nie ste milovník mobilných zariadení a nie je to vaše hobby, môže sa stať, že neviete presný model vášho mobilu. Čo môže byť pri výmene displeja veľký problém. Každý model mobilného telefónu má špecifické požiadavky na výmenu displeja.

Potrebujete vedieť váš presný model, aby ste si mohli kúpiť kompatibilný displej. Túto informáciu môžete nájsť na pôvodnom obale, na telefóne samotnom alebo v nastaveniach telefónu. Predsa výmena displeja pre Xiaomi Redmi Note 11 Pro je odlišnejšia od výmeny displeja Iphonu.

Bezpečnostné opatrenia

Pri oprave akéhokoľvek zariadenia je nanajvýš dôležité, aby ste dodržali niekoľko potrebných bezpečnostných pokynov. Bolo by nešťastné, keby obdržíte úraz v dôsledku neopatrnosti.

Čistá pracovná stanica

Aby ste rýchlejšie a lepšie vymenili displej udržiavajte svoje pracovné miesto organizované a čisté. Všetky bežné nástroje majte v dosahu rúk a na vhodnom mieste, aby ste sa časom tak dobre zorientovali, že vaše ruky ku konkrétnemu nástroju budú siahať samé a nemusíte sa ani pozerať očami, aby ste ho našli.

Používajte správne nástroje

Na výmenu displeja budete potrebovať tieto nástroje: malý krížový skrutkovač, prísavku, špachtľu alebo brnkadlo, obojstrannu lepiacu pásku, pinzetu, teplovzdušnú pištoľ alebo fén.

Pozor! Nepokúšajte sa  oddeliť predný alebo zadný kryt palcom, pretože sa môžete zraniť.

Zálohujte svoje dáta

Pred začatím akejkoľvek opravy je dôležité zálohovať vaše dáta, aby ste predišli možnej strate údajov. Pripojte váš mobilný telefón k počítaču pomocou USB kábla a otvorte Prieskumníka súborov (Windows) alebo Finder (Mac).

V zozname pripojených zariadení vyhľadajte úložisko vášho telefónu, prejdite si priečinky a vyberte, čo presne chcete zálohovať.

Potom už neostáva nič iné, len skopírovať a presunúť požadované súbory z telefónu do priečinka v počítači.

Získanie náhradného displeja

Vždy si kupujte certifikované produkty od spoľahlivého predajcu alebo autorizovaného servisu, aby splnili všetky potrebné požiadavky. Uistite sa, že ste si kúpili displej určený presne pre váš model mobilu, aby ste mali istotu o kompatibilite a optimálnej výkonnosti.

Výmena displeja krok-za-krokom

Vypnite mobil

Pred začatím procesu výmeny displeja mobil úplne vypnite, aby ste predišli prípadnému poškodeniu alebo nehode.

Vyberte SIM kartu

Pomocou nástroja na vysúvanie SIM karty, ktorý ste dostali zároveň s mobilom, poprípade pomocou malej sponky, jemne zatlačte do máleho otvoru na strane smartfónu. Zásobník sa vysunie a umožní vám vybrať SIM kartu.

Rozoberte svoj telefón

Rozoberte telefón na časti pomocou brnkadla. Ak je to možné, na začiatok odstránťe zadný kryt a batériu a zistite, kde sa môžu skrývať skrutky. Pozrite sa pod štítky a vedľa USB portov. Pozor na páskové káble, ktoré si vyžadujú opatrné odpojenie od konektorov. Tieto káble sú často prevlečené cez rôzne vrstvy hardvéru. Páskové káble sú jemné; ľahko sa poškodia, preto na to použite plochý plastový nôž alebo brnkadlo.

Odpojte káble displeja

Po odstránení zadného panelu by ste mali vidieť niekoľko káblov spájajúcich displej s logickou doskou. Pomocou malého krížového skrutkovača odstránťe kovovú dosku, ktorá zakrýva káble displeja.

Káble odpojte opatrným nadvihnutím konektorov pomocou pinzety.

TIP: Aby ste káble správne naspäť pripojili, odfoťte si ich predtým, než ich vypojíte.

Odstránenie obrazovky

Teraz už by ste mali mať prednú časť telefónu v ruke, prázdnu, so skleneným displejom pripraveným na vybratie. Zmäkčite lepidlo, ktoré drží displej, pomocou teplovzdušnej pištole alebo fénu. Tlačením cez otvor fotoaparátu proti sklu na začiatku pomaly odsudzujte sklenený displej od tela.

Výmena lepidla

Nastrihajte obojstrannú lepiacu pásku na úzke 1 mm plátky a prilepte na nu rám telefónu.

Nainštalujte novú obrazovku

Ak máte lepiacu pásku na správnom mieste, odstránte ochranné pásy a zatlačte sklo na miesto.

V mieste, kde sa displej stretáva s lepidlom, mierne pritlačte. Určite si nechcete rozbiť nové sklo hneď pri výmene, preto sa vyvarujte tlačeniu skla na stred displeja.

Správne pripojenie káblov

Je na čase poskladať telefón do pôvodného stavu. Znovu pripojte príslušné káble a v prípade potreby ich zaistite. Starostlivo vložte komponenty späť do púzdra a skontrolujte, či sú všetky káble na správnom mieste. Otestujte telefón, aby ste vedeli, že funguje.

Ak sa vám nezdá, že telefón funguje správne, obrazovka je prázdna, nereaguje na dotyk alebo displej nepretržite bliká, telefón vypnite pre vlastné bezpečie a pokúste sa nájsť problém.

Tip: Viete ako používať mobil bezpečne s ohľadom na svoje zdravie?

Záverom

Výmena rozbitej obrazovky telefónu je vec, ktorá si vyžaduje pozornosť a presnosť. Hoci sa môže zdať náročná, so správnymi znalosťami, nástrojmi a bezpečnostnými opatreniami je to zvládnuteľný proces, ktorý vám môže ušetriť čas a peniaze. Je však nevyhnutné uvedomiť si potenciálne riziká a problémy, ktoré môžu počas opravy vzniknúť.

Ak si nie ste istí, či výmenu zvládnete sami alebo vám proces opravy nevyhovuje, je múdrym rozhodnutím vyhľadať pomoc v autorizovaných servisných strediskách. Majú odborné znalosti a skúsenosti na efektívne vykonanie výmeny obrazovky a môžu ponúknuť záručné krytie, čím chránia vaše zariadenie v prípade akýchkoľvek nepredvídaných problémov.

 

Mária Helena Gomesová, Špecialista na optimalizáciu webov

 

Obrázky:

https://pixabay.com/

https://pixabay.com/

https://www.freepik.com/f

 

 

 

 

You may also like