Čo dokáže veľký traktor a kedy stačí malotraktor?

Čo dokáže veľký traktor a kedy stačí malotraktor?

by spravca

Sú rozmerovo malé, obratné, ale sú tiež veľké, robustné a silné. Uľahčujú nám práce v záhradách, sadoch, na poliach či farmách a s ich pomocou dokážeme byť rýchlejší, efektívnejší a oddýchnutejší. Presne takto vnímajú traktory všetci tí, ktorí ich kone pod kapotou využívajú pri ťažkých výkopových prácach, prácach s pôdou, ale aj pri jednoduchších bežných činnostiach na domácich hospodárstvach. Áno, reč je o traktoroch, o tých veľkých, ale aj tých kompaktných.

Malý či veľký? Aký je v tom rozdiel?

Už z názvov týchto traktorov vyplýva, že viditeľný rozdiel bude hlavne v ich veľkosti. No je tu ešte veľa iných rozdielov, ktoré nevidíme, no pri práci s nimi ich určite oceníme. Keď sa povie malotraktor, každý si v prvom momente predstaví malý a jednoduchý traktor s určitými vymedzenými možnosťami používania. Možno tak to bolo kedysi. Malotraktory súčasnej generácie sú však celkom iná káva! Ich neuveriteľný potenciál vtesnaný do rozmeru, ktorý pohodlne zaparkujete aj na bežnom dvore či záhrade, im dáva toľko možností na realizáciu, že im jednoducho nedokážeme odolať. Obratnosť v teréne, jednoduchá údržba a manipulácia, sofistikovanosť funkcií, a v neposlednom rade aj skvelý dizajn nenechajú chladným ani jedného priaznivca týchto malých veľkých strojov.Čo dokáže veľký traktor a kedy stačí malotraktor?

Na druhej strane je tu veľký traktor, ktorý už na prvý pohľad pôsobí mohutne a robustne. Svojimi koňmi pod kapotou sa prebrodí aj ťažko dostupným terénom, mokrou a bahnitou zemou a žiadna práca nie je pre neho dosť tvrdá. Práve tieto parametre ho predurčujú na náročné práce v poľnohospodárstve či komunálnej sfére našich miest a obcí. Rozdiely medzi nimi určite sú, avšak aj s menším malotraktorom dokážeme urobiť široký záber prác, ibaže v menšom meradle.

Kompaktný traktor Branson F36Rn – veľa možností v malom obale

Jedinečným príkladom toho, ako vyzerá multifunkčnosť v kompaktnom balení, sú práve malotraktory Branson. Ak sa pozrieme, čo všetko dokážu, nečudujme sa, že sa tešia čoraz väčšej obľube. Typickým predstaviteľom tejto skupiny kompaktných traktorov je Branson F36Rn. Skvele vyzerajúci dizajn stroja v sebe ukrýva 35 konských síl, odpojiteľný pohon všetkých štyroch kolies a 12-rýchlostnú mechanickú plne synchronizovanú prevodovku s reverzným chodom. Výsadou všetkých typov Bransonov je čelný nakladač, ktorý s ľahkosťou dokáže nakladať, prekladať, premiestňovať či odhrabávať. Trojbodový záves v zadnej časti traktora či vývodový hriadeľ umožňujú za traktor zapojiť rôzne užitočné príslušenstvo, či už je to radlica na sneh, sejačka, mulčovač, rotačné rozmetadlo a, samozrejme, vlečka. Z jedného stroja tak máme v okamihu sejačku, traktor s vlečkou, kosačku, odhŕňač snehu alebo vyorávač zemiakov. A to všetko len s pár kúskami príslušenstva.

Veľkým plusom kompaktných traktorov Branson je ich jednoduchá manévrovateľnosť a neuveriteľná obratnosť na malých plochách či úzkych priechodoch. Vďaka uhlu zatočenia až 47° sa dokáže pohodlne pohybovať aj v priestoroch, kam sa nedostane žiaden väčší traktor. No a nakoniec treba pochváliť aj jeho ECO šetrný a úsporný motor s DPF filtrom pevných častíc – Stage V., ktorý spĺňa aj náročné legislatívne normy EÚ.

Tak, ako vo svete automobilového priemyslu, tak aj vo svete traktorov si vyberáme podľa množstva funkcií, dizajnu či jazdných vlastností. Možno je to pri traktoroch trochu v inom poradí, stále však platí, že multifunkčnosť, dostatočný výkon a zaujímavý dizajn sú aj tu tie najdôležitejšie parametre.

 

You may also like