Naučte sa čítať štítky na pneumatikách

Naučte sa čítať štítky na pneumatikách

by spravca

Životnosť pneumatík je obmedzená, a preto každého motoristu neminie raz za čas kúpa nových. Pneumatiky si samozrejme budete vyberať podľa sezónnosti, typu vozidla a podľa ceny. Okrem týchto parametrov by ste si mali všímať taktiež štítok na pneumatikách. Vďaka nemu sa dozviete veľa dôležitých informácií o vlastnostiach kupovaných pneumatík.

Aké informácie nájdete na štítkoch pneumatík

Pri kúpe pneumatík si každý motorista všíma predovšetkým označenie pneumatík. Pneumatiky musia byť kompatibilné so značkou vozidla. Aké pneumatiky sú vhodné pre vaše vozidlo zistíte jednoducho. Tento údaj nájdete v technickom preukaze. Následne si už môžete vyberať podľa značky a ostatných vašich požiadaviek. Nezabudnite však zopár minút venovať aj informačným štítkom, ktoré povinne zaviedla Európska únia. Vďaka nim sa dozviete mnohé zaujímavé parametre. Napríklad to, ako vám zimné či letné pneumatiky dokážu usporiť palivo alebo ako sa budú chovať na mokrom povrchu. Vďaka týmto údajom si viete rýchlo preveriť kvalitu jednotlivých značiek. Kde nájdete štítok? Štítok musí byť umiestnený priamo na pneumatike alebo byť k dispozícii v predajni.

Čítajte údaje na štítku správne

Na štítkoch pneumatík sa nachádzajú údaje o úspore paliva, priľnavosti na mokrý povrch a hlučnosti. Od mája tohto roku pribudne navyše informácia o priľnavosti pneumatík na ľade a snehu. Zároveň sa dozviete zo štítka aj to, ako dlho by vám mali pneumatiky vydržať a o ich odolnosti voči oderu. Tieto nové údaje sú pre motoristov bodom k dobru. Pneumatiky sa síce dajú chrániť viacerými spôsobmi, napríklad impregnáciou, správnym nahustením alebo ich ochránia hliníkové disky. Štítky však mnohé napovedia o ich odolnosti a funkčnosti. Poďme si podrobnejšie vysvetliť jednotlivé údaje na štítkoch.

Úspora paliva

Prvým údajom na štítku je úspora paliva. Tento údaj nájdete pod piktogramom označeným ako pneumatika s čerpacou stanicou. Jednotlivé úrovne úspory sú uvedené pod písmenami A až G. Písmeno A znamená najvyššiu úsporu paliva. V realite to znamená až o 20 % zníženie spotreby paliva. Prepočítané na drobné je rozdiel medzi pneumatikami označenými A a G približne 6 litrov na 1000 kilometrov.

Priľnavosť na mokrej vozovke

Počas silného dažďa môže prísť k mnohým nebezpečným situáciám. Eliminovať ich vám pomôžu kvalitné pneumatiky, ktoré majú na štítku pri údaji o priľnavosti písmeno A. Testy pneumatík na priľnavosť sa robia pri rýchlosti 80 km/h. Pri tejto rýchlosti zabrzdíte na mokrej vozovke s pneumatikami triedy A približne po 28 metroch. Ak si kúpite pneumatiky označené písmenom F bude táto vzdialenosť až o 18 metrov dlhšia. Údaje o priľnavosti nájdete na štítku pod piktogramom pneumatiky s oblakom a dažďom.

Hlučnosť pneumatík

Hlučnosť je udávaná na štítku v decibeloch. Nájdete ju pod piktogramom pneumatiky so zvukovými vlnami. Možno si poviete, že údaje o hlučnosti pneumatík nie sú pre vás dôležité. Uvedomte si, že počas dlhej jazdy vás môže aj najmenšie rozptýlenie stáť drahocenné sekundy, ktoré znamenajú zníženie schopnosti sústredenia. Nezabudnite na túto drobnosť, keď budete v budúcnosti kupovať nové pneumatiky.

 

 

You may also like