Indukčná varná platňa s automatickými programami

Čo ste možno nevedeli o varení na indukcii

by spravca

Varenie na indukcii je rýchle, úsporné a bezpečné. Nemôžete ju nechať omylom zapnutú, a keď prestanete variť, varná platňa je chladná, takže sa na nej nepopália ani nepozorné detské ruky. Varenie na indukcii však ponúka oveľa viac. Ak si vyberiete tú správnu. Poradíme vám!

Indukčné varné platne sú veľmi rýchle. Sú až o 100 % rýchlejšie než tie sklokeramické, v rýchlostnom teste predbehli plyn a dokonca aj rýchlovarnú kanvicu. A podobne ako na plynovom sporáku môžete aj na nich výkon regulovať plynulo a veľmi rýchlo. Ponúkajú však oveľa viac.

Osemuholník nepatrí len na hodiny geometrie

Základom indukčných varných platní sú tzv. induktory. Aj keď nie sú vidieť, ich výkon a tvar sú dôležité. Spravidla sú kruhové, ktoré možno pomocou funkcie ConnectZone spojiť do oválu s rovnakou teplotou. Lepšie indukčné varné platne však používajú induktory v tvare osemuholníka. Odtiaľ pochádza názov oktogonálne induktory. Ich výhodnejší tvar umožňuje spájaním vytvárať skutočne veľké varné plochy alebo dokonca variť na celej ploche varného panela.

„Nové indukčné varné platne MORA používajú veľmi výkonné oktogonálne induktory. Spojením dvoch platní umiestnených za sebou získate vďaka praktickému osemuholníkovému tvaru induktorov veľkú varnú plochu s rozmerom 190 x 210 mm s rovnomerným ohrevom a bez „hluchých“ miest. Na túto spojenú flexi zónu však môžete umiestniť nielen jednu veľkú nádobu ľubovoľného tvaru, ale napríklad aj tri hrnce – dva umiestnite tradične a jeden menší uprostred spojenej zóny. V druhej polovici varnej platne môžete pripravovať ďalšie jedlá,“ dodáva Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA.

Vrcholom je varná platňa MORA VDIS 658 FF so štyrmi osemuholníkovými zónami, ktoré sa dajú spojiť do dvoch veľkých zón, takže môžete variť prakticky na celej ploche varnej platne. Je tiež vybavená funkciou MoveZone, ktorá rozdeľuje spojenú plochu na dve zóny s rôznymi teplotami, takže môžete meniť intenzitu ohrevu jednoduchým posúvaním riadu po varnej platni bez toho, aby ste sa museli dotknúť ovládacích prvkov. Tak ako to kedysi robili naši predkovia na tradičných kachľových peciach.

Asistent k vašim službám

Existuje veľa situácií, v ktorých vám indukčná varná platňa môže pomôcť oveľa viac, než by ste možno očakávali. Môže mať totiž aj automatické programy na asistované varenie, ktoré napríklad varenie na plyne neumožňuje.

Je asi ľahké stretnúť sa pri nedeľnom obede, ale vo všedný deň je to iné. Vtedy príde vhod automatické udržiavanie hotového pokrmu na ideálnej teplote 70 °C, takže dodatočný ohrev nezmení chuť a všetci si na jedle pochutnajú.

Hodí sa aj extra rýchly var väčšieho množstva tekutiny – napríklad pri varení polievky alebo cestovín. Platňa privedie vodu do rýchleho varu a potom udržiava teplotu, aby tekutina z hrnca nepretiekla a nešpliechala všade okolo. Ak sa naozaj ponáhľate, môžete zvýšiť výkon až o 40 % pomocou funkcie SuperBoost.

Keď budete pripravovať poctivý trojhodinový guľáš alebo hovädzí vývar, bude sa vám hodiť kontrolovaný ohrev pod bodom varu, aby sa nič nepripálilo. A ak radi pečiete, oceníte špeciálnu funkciu na rozpúšťanie potravín, ako je maslo alebo čokoláda, pri teplote 42 °C.

„Na indukčnej varnej platni môžete dokonca aj grilovať – MORA VDIS 658 FF je vybavená aj funkciou grilu s presným nastavením úrovne prepečenia. Skvelé je plynulé ovládanie. Umožňujú to špeciálne invertorové induktory, ktoré pracujú na inom princípe ako bežné induktory,“ uzatvára Jana Neuszerová.

Jednoduché čistenie

Varné platne sa naozaj ľahko udržiavajú v čistote. Keďže sa varná zóna indukčnej varnej platne nezahrieva – ako je to pri plynovej alebo sklokeramickej varnej platni – rozliate tekutiny sa nikam nepripečú a varnú platňu veľmi ľahko vyčistíte. Dávajte si však pozor na cukor a rozliate sladké tekutiny alebo hmoty – tie je potrebné ihneď utrieť.

Tip: Indukčná varná platňa s automatickými programami

Indukčná varná platňa MORA VDIS 658 FF nadchne každého kuchára nielen svojou flexibilnou varnou plochou, ale aj automatickými programami a mnohými špeciálnymi funkciami. Vďaka účinným osemuholníkovým induktorom môžete            s funkciou FlexiZone spájať platničky bez hluchých miest a využiť prakticky celú varnú plochu. Môžete bez problémov variť v akomkoľvek druhu riadu – od malých hrncov a rajníc až po skutočne veľké pekáče a panvice akéhokoľvek tvaru, pretože varné platničky na ľavej a pravej strane sa dajú flexibilne spájať. Funkcia MoveZone umožňuje nastaviť rôzne intenzity ohrevu na spojenej zóne, takže teplotu pod pripravovaným jedlom môžete meniť jednoduchým posunutím riadu. Rovnako ako na starých kachľových peciach. Skvelé sú aj automatické programy na rýchle varenie veľkého množstva vody, pomalé dlhé varenie na nízkej teplote, šetrné rozpúšťanie, udržiavanie v teple alebo grilovanie s presnými úrovňami prepečenia. Praktická funkcia TimeService zaznamenáva, ako dlho už varíte. Funkcia Pause dočasne pozastaví varenie bez toho, aby ste museli neskôr všetko znova nastavovať. Čierna varná platňa má skosenú prednú hranu na jednoduchú údržbu a ovláda sa dotykom. Má detskú poistku, ktorá zabraňuje náhodnému zapnutiu. Odporúčaná cena je 499 EUR.

www.mora.sk

 

 

 

 

You may also like