Maľujeme byt svojpomocne. Rady a tipy

Maľujeme byt svojpomocne. Rady a tipy

by spravca

Steny v byte či dome si s trochou cviku a trpezlivosti dokážete vymaľovať svojpomocne. Dnes nie je problém kúpiť v bežných obchodoch s farbami také pomôcky, ktoré z vás spravia maliara natierača bez výučného listu. Napriek tomu, že nejde o zložitú činnosť, dávajte si pozor na chyby, ktoré by vám maľovanie značne predĺžili. Ktorých začiatočníckych chýb sa vyvarovať a čo všetky si musíte pre maľovaním pripraviť?

Steny musíte na maľovanie pripraviť

Mnohí ľudia si myslia, že im stačí farba na stenu a môžu ihneď začať maľovať. Je to omyl. Každý povrch je pred maľovaním nutné pripraviť. Je to dôležité nielen preto, že starý náter na stene sa už odlupuje. Steny treba vyčistiť aj z dôvodu vlhkosti v stenách a mastnoty usadenej hlavne v kuchyni. Povrch stien je znehodnotený tiež prachom a ostatnými nečistotami. Preto je nutné steny umyť vodou so saponátom a následne ich vytrieť čistou vodou. Ak vidíte, že stará farba na stene už nedrží, budete ju musieť zoškrabať. Navlhčenú farbu odstráňte zo stien škrabkou. Prípadné nerovnosti zatmeľte alebo naneste na povrch stierku. Penetrácia stien pred maľovaním vám zabezpečí nádherne žiarivú farbu bez šmúh.

Nešetrite na farbách a ani pomôckach

Zabudnite na to, že by ste na farbách ušetrili. Môžete síce vychytať nejaké zľavy, napríklad v internetovom obchode Bugy, ale netlačte investíciu do maľovania dolu tak, že kúpite lacné farby. Nezabudnite si kúpiť ani rebríky, valček a štetce. Veľa ľudí zabúda na ochranu nábytku a stien, ktoré sú terčom malých kvapôčok farby. Vďaka ochranným pomôckam si ušetríte čas čistením škvŕn, ktoré idú veľmi ťažko dolu. Na ochranu plôch a nábytku využite igelitové ochranné fólie. Zásuvky a iné drobné predmety prelepte ochrannou páskou.

A je to tu. Začíname maľovať

Na vymaľovanie bytu je ideálne jarné a jesenné počasie. Prílišná zima a ani teplo farbám nesvedčia. Nikdy nemaľujte pod umelým svetlom. Po zasvietení slniečka na steny uvidíte fľaky, ktoré pod umelým osvetlením neboli vidieť. Prvým krokom pri maľovaní je nanesenie základného náteru. Po jeho zaschnutí nanášajte ďalšiu vrstvu. Niekto uprednostňuje maľovanie štetcom a iný valčekom. Je na vás, akú pomôcku využijete, ale pri maľovaní štetcami majte ľahkú ruku. Ak využijete valček, tak najskôr štetcom pretrite farbou obrysy stien. Pri miešaní farieb i schnutí náterov sa striktne riaďte pokynmi výrobcu.

 

 

 

You may also like