Čo vám spôsobí zasiahnutie bleskom

Čo vám spôsobí zasiahnutie bleskom

by spravca

Počas pobytu v horách môžu nastať situácie, ktoré sú nebezpečné až priam život ohrozujúce. Pre ľudí sú už od praveku hrozbou, ale tiež fascinujúcim prírodným úkazom, búrky. Ak je búrka sprevádzaná bleskami, ide vám v horách vskutku o život. Ako to vlastne s bleskami je? Čo všetko spôsobí zasiahnutie bleskom?

Búrke je lepšie sa vyhnúť, sledujte predpoveď

Pred každým pobytom v horách sledujte predpoveď počasia. Ak hlásia búrky, radšej zostaňte doma. Dážď v lese nie je nebezpečný, keď máte obuté turistické topánky a oblečené nepremokavé oblečenie. Turistická obuv s membránou je zárukou, že topánky odolajú vlhkosti aj po stúpnutí do potoka alebo kaluže. Avšak ani pánska či dámska turistická obuv vás neochráni pred zásahom bleskov.

Na toto dávajte pozor pri príchode búrky

Okolo búrok a bleskov kolujú rôzne mýty. Niektoré sú lož a iné čiastočne pravdivé. Napríklad pravdou je to, že držať pri zásahu bleskom kovové predmety je nebezpečné. Kov je lepšie odložiť bokom, aby vám nespôsobil popáleniny. Nebezpečné je tiež stáť pod stromom, pretože po údere blesku začne horieť alebo na vás spadnú jeho vetvy, keďže búrka je spojená so silným vetrom.

Ako sa chrániť počas búrok

Podľa záchranárov je dôležité, aby ste počas búrky zišli do nižšie položenej oblasti. Ak ste na kopci, choďte do údolia. V prípade, že sa nestihnete z kopcovitého terénu vzdialiť, čupnite si a majte nohy i ruky tesne pri tele. Čiastočnou izoláciou môže byť turistický batoh z textilu, ktorý pod seba položíte resp. sa na neho posadíte. Počas búrky sa pohybujte čo najďalej od skál. Ak ste na turistických chodníkoch, nedržte sa kovových častí mostíkov. Nezdržujte sa v skupine ľudí, vytvorte rozstupy. Pred búrkou vás neochráni ani stan, ktorý blesky priťahuje. V letnom období búrok je lepšie vyraziť na túru skoro ráno. Búrky zväčša prichádzajú na obed alebo poobede.

Čo všetko spôsobuje zasiahnutie bleskom

Pri zasiahnutí bleskom nedochádza k popáleninám. Najviac popálené bývajú miesta, cez ktoré blesk do tela vojde a v miestach jeho úniku z tela. Najväčším problémom po zásahu bleskom je zástava srdca. Blesk ochromí srdcovo cievny aparát a srdce nedokáže pracovať. Ak aj srdce pracuje, celkom iste stratíte vedomie a dochádza tiež k poruche dýchania.

 

 

 

 

 

 

You may also like