Kedy je čas na výmenu starých pneumatík?

Kedy je čas na výmenu starých pneumatík?

by spravca

Kedy sú pneumatiky skutočne staré a kedy je čas na ich výmenu? Spoliehať sa nemôžete len na vizuálnu kontrolu stavu pneumatík. Pneumatiky síce začnú starnúť až po prvom prejdenom kilometri, ale dlhšie skladovanie alebo nevhodné priestory na uskladnenie môžu životnosť pneumatík skrátiť.

Od čoho závisí stav pneumatík

Stav pneumatík sa odvíja od veľa faktorov. Ide napríklad o udržiavanie optimálnych hodnôt tlaku alebo o skladovanie sezónnych pneumatík. Ojazdenosť dokážu urýchliť aj strešné boxy Northline, ktoré plne naložíte a nechávate ich na streche počas celého roka. Motoristi, ktorí šoférujú vozidlo šetrne a nejazdi príliš často, môžu letné a zimné pneumatiky využívať maximálne 10 rokov. Šoféri pestujúci štýl jazdy typu prudké rozjazdy, časté brzdenie a vysoká rýchlosť, sa budú z pneumatík tešiť maximálne 3 sezóny. Po uvedených časových limitoch skontrolujte stav pneumatík a zhodnoťte nutnosť ich výmeny.

Vizuálna kontrola

Kontrolu stavu pneumatík začnite vizuálne. Už na prvý pohľad je vidieť či je vzor na pneumatike ojazdený rovnomerne. Na nerovnomerné ojazdenie vplýva zle nastavená geometria a prehusťovanie alebo podhusťovanie pneumatík. V pneumatikách sa nesmú nachádzať zaseknuté kamienky, črepiny alebo klince. Pozor na jemné pavučinové trhliny, ktoré sú rizikom počas jazdy po štrku a nerovnej vozovke. Ak spozorujete na pneumatikách niektorý zo spomínaných defektov, je čas na ich výmenu. Kúpa nových vás nemusí zruinovať. Dokonca aj kvalitnejšie pneumatiky Kormoran je možné kúpiť za priaznivú cenu.

Kontrola dezénu

Nielen kvôli riziku pokuty skontrolujte hĺbku dezénu. Aké sú povolené normy? Zimné pneumatiky musia mať hĺbku dezénu minimálne 3 mm. U letných pneumatík nesmie dezén klesnúť pod 1,6 mm. Opotrebenie dezénu má vplyv na brzdnú dráhu a ovládanie vozidla.

Pozor na vek pneumatík

Pneumatiky sa môžu rýchlejšie poškodiť aj v prípade, keď stáli dlho na pultoch obchodov. Výrobcovia sa dušujú, že aj 5 rokov staré pneumatiky sú ako nové. Výrobcovia však nemôžu tušiť, ako boli pneumatiky skladované. Nesvietilo na nich slnko, neboli vo vlhkom prostredí? Odborníci sa zhodli, že pneumatiky staršie ako 3 roky sa neoplatí kúpiť ani so zľavou. Vek pneumatík zistíte podľa DOT čísla vyrazeného na bočnici. Prvé dve číslice označujú týždeň a druhé dve rok výroby.

 

 

You may also like