Ako na tepovanie matracov

Ako na tepovanie matracov

by spravca

Pomaličky sa blíži čas, kedy by sme sa mali pustiť do veľkého “jarného” upratovania. No viete, na čo sa príliš často pri veľkom upratovaní zabúda? Na čistotu matracov, na ktorých spíte. Viete, že matrace by sa mali dôkladne čistiť každých šesť mesiacov?

Dôvodov prečo by sme mali čistiť matrace je hneď viacero. Štúdie preukázali, že posteľná bielizeň a matrace sú ideálnym prostredím pre šírenie rôznych alergií, dýchacích ťažkostí až po respiračné ochorenia. Týždeň staré posteľné obliečky ukrývajú v sebe viac baktérií ako je na kúpeľňovej kľučke.

Životnosť matraca sa pravidelnou údržbou predlžuje, stačí vám kefa s mäkšími štetinami, ktorou je vhodné pár krát do roka prečistiť matrac s pôsobením špeciálneho prípravku na tepovanie. Pokiaľ práve ten nemáte po ruke, vystačíte si aj s obyčajnou sódou bikarbónou, ktorú jemne zmiešajte s vodou na kašičku a týmto roztokom vykefujte povrch matraca z oboch strán. Sóda bikarbóna účinne odstráni všetky mikroorganizmy, ktoré voľným okom ani nevidíme. Chránič matraca treba  pravidelne prať.

Pri silnejšom znečistení, pokiaľ sú na matraci viditeľné škvrny od moču, krvi, potu alebo inej biologickej tekutiny by sme mali ponechať čistenie matraca na profesionálov. Keďže aj matrace majú svoju životnosť a nič netrvá večne po pár rokoch je nutné určite preležaný matrac vymeniť za nový.

Škvrny od krvi sa čistia asi najhoršie, musíte reagovať rýchlo kým nie je škvrna ešte suchá. Miesto navlhčite studenou vodou a suchou špongiou odsávajte vodu nie trením skôr takým poklepkávaním. Ak je škvrna už suchá, pomôže ak si spravíte z vody, sódy bikarbóny a pracieho prášku kašičku, ktorú na škvrnu naneste a necháte účinkovať cca hodinu. Následne zotierajte špongiou od okraja škvrny smerom dnu. Ak sú na matraci stopy moču alebo žlté škvrny, moč z matraca vsajte do papierového obrúska a škvŕn sa zbavíte pomocou zriedenej octovej vody spolu so šťavou z citróna, ktorý vytiahne neželanú žltú farbu. Ocot by mal pomôcť aj zbaviť matrac zápachu, následne miesto vyčistiť pracím práškom.

Vedeli ste, že?
Vytepovanie matracov profesionálnou firmou vás zbaví roztočov až na 1 rok?

Vlhkosť vzduchu v miestnosti v ktorej spíme by nemala presiahnuť 50% a mala by tam byť izbová teplota v rozmedzí 16-21°C.

Pokiaľ sa ráno budíte nevyspatí, ubolení pričom najväčšiu záťaž pociťujete práve v oblasti chrbtice a krku je dosť pravdepodobné, že potrebujete vymeniť matrac, buď váš starý matrac je už preležaný alebo vám vôbec nemusí vyhovovať jeho tvrdosť či zloženie. Určite nepodceňte výber kvalitného matraca a poraďte sa s odborníkom v tejto oblasti.

You may also like