Posuvné dvere: Aké typy existujú a aké sú ich výhody?

Posuvné dvere: Aké typy existujú a aké sú ich výhody?

by spravca

Trh s posuvnými dverami sa v posledných rokoch rozšíril a teší sa veľkej obľube. Niet divu, posuvné dvere sú štýlové a nezaberajú toľko miesta ako krídlové dvere. Sú dostupné v širokej škále typov aj štýlov, aby fungovali pre rôzne domy a môžu byť skvelým doplnkom do každej domácnosti.

Princíp posuvných dverí

Hlavný rozdiel medzi posuvnými a klasickými dverami je v ich otváraní. Posuvné dvere sa zasúvajú do strany, čím výrazne šetria miesto, ktoré si vyžadujú pri otvárani klasické dvere.

Posuvné dvere sa neotvárajú, ale zasúvajú, buď do tzv. puzdra alebo do steny.

V prípade posuvných dverí do puzdra sa dvere zasúvajú priamo do steny. Šetria tak naozaj veľký priestor. Pri tomto type je však potrebný pre posuvné dvere stavebné púzdro. Posuvné dvere na stenu si žiadny špeciálny stavebný otvor nevyžadujú.

Spôsoby využitia posuvných dverí

Posuvné dvere sú k dispozícii v rôznych štýloch aj typoch. Tu je päť častých spôsobov, ako môžete posuvné dvere zakomponovať do svojej domácnosti.

Šatníkové dvere

Posuvné šatníkové dvere sú skvelou alternatívou k tradičným krídlovým dverám. Zväčšujú priestor a zároveň sa postarajú o štýlový a elegantný interiér. V kombinácii so zrkadlovými dverami vytvoria ilúziu väčšieho priestoru a presvetlia miestnosti odrazom prirodzeného svetla.

Posuvné dvere do puzdra

Ak chcete ušetriť miesto v domácnosti, posuvné dvere do puzdra môžu byť tou správnou voľbou. Keď sú dvere otvorené, jednoducho „zmiznú” v stene. To ponúka úžasné výhody šetrenia miesta tam, kde je vnútorný priestor obmedzený, ako sú kúpeľne a kuchyne.

Tak na rozdiel od tradičných krídlových dverí, umožňujú ľahšiu mobilitu medzi miestnosťami.

Zasúvacie dvere sa hodia do miestnosti, kde potrebujete ušetriť miesto a na stenách máte obrazy, dizajnové nástenné svietidlá alebo iné doplnky.

Rozdeľovače miestností

Rozdeľovače miestností na dve časti, ktoré sa zvyčajne používajú na rozdelenie obývacích a jedálenských priestorov.

Keď sú dvere otvorené, zanechávajú otvor bez prekážok, čo umožňuje plynulý tok medzi miestnosťami – ideálne na spoločenskú komunikáciu. Po zatvorení rozdelia miestnosti, čím pomáhajú vytvoriť dve samostatné prostredia a zvyšujú súkromie.

Posuvné dvere na terasu

Systémy posuvných dverí na terasu umožňujú vpustiť do interiéru viac svetla a vytvárajú úžasný zážitok z bývania, tak vnútri ako vonku. Sú vhodné do zateplených rodinných aj pasívnych domov.

Výhody posuvných dverí

Posuvné dvere ponúkajú množstvo výhod, od úspor priestoru až po uľahčenie prístupu medzi miestnosťami. Či už ide o vchod do interiéru alebo exteriéru, posuvné dvere môžu byť praktickým aj atraktívnym doplnkom každej domácnosti. Posuvné dvere sa vyvinuli na cenovo dostupnú možnosť pre všetkých.

Tu je niekoľko ich hlavných výhod:

Úspora miesta

Jednou z hlavných výhod posuvných dverí je, že tak ako podlahové kúrenie, ktoré oproti klasickým radiátorom pod podlahou výrazne šetria miesto. Tam, kde krídlové dvere vyžadujú priestor na otváranie, posuvné dvere fungujú do strán. Vďaka tomu sa hodia na použitie aj v menších miestnostiach.

Svetlo

Montáž veľkých presklených dverí do miestnosti ponúka maximálnu filtráciu svetla a vytvára tak svetlú atmosféru. Sklenené dvere tiež ponúkajú optické zväčšenie priestoru, najmä ak sa používajú ako terasové dvere. Týmto spôsobom môžete znižovať vaše účty za elektrinu, pretože osvetlenie môže zostať vypnuté až do večera. Prirodzené osvetlenie zároveň robí váš domov prívetivejším a príjemnejším.

Dizajn

Posuvné dvere nie sú len skvelou praktickou možnosťou, ale poskytujú aj množstvo estetických výhod. Vďaka širokej škále dostupných štýlov a dizajnov si tak môžete vybrať z rôznych typov podľa vašich predstáv a preferencii tak, aby ladili k celkovému dizajnu, nábytku, ale aj podlahám v jednotlivých izbách.

Posuvné dvere svojim vzhľadom zvyšujú aj hodnotu celej nehnuteľnosti.

Prúdenie vzduchu

Veľké posuvné vonkajšie dvere môžu znamenať veľký rozdiel aj v prúdení a cirkulácii vzduchu. Ak máte malé okná alebo ich máte málo, cirkulácia vzduchu v celom dome môže chýbať. Posuvné dvere sú však dostatočne veľké na to, aby prepustili veľké nápory vzduchu, ochladili dom a zlepšili kvalitu vzduchu. V lete tak môžete zvýšiť energetickú účinnosť znížením potreby klimatizácie.

Dopravný tok

Posuvné dvere umožňujú lepší tok dopravy do domu a z domu. Sú ľahko ovládateľné, nenáročné na údržbu a dobre sa čistia. Obsluha zo strany na stranu umožňuje vytvorenie širšej cesty, ktorá sa môže hodiť pri presúvaní veľkých predmetov z miestnosti do miestnosti napriklad počas sťahovania alebo renovácie či rekonštrukcie domu.

Tieto dvere môžu byť dokonca dvakrát tak široké ako klasické dvere na pánty.

Výhľad

Pri inštalácii sklenených posuvných dverí na terasu urobíte z prírody a vonkajšieho prostredia súčasť vášho domova. Či už máte krásnu záhradu alebo dvor, výhľad von budete mať k dispozícii 365 dní v roku. Posuvné sklenené dvere sú užitočné aj pre rodičov malých detí, pretože im uľahčujú mať nad nimi dohľad, keď sa hrajú vonku.

Ďalšie výhody:

 • Jednoducho sa inštalujú, mnohé typy zvládnete nainštalovať sami
 • Hodia sa do každej miestnosti
 • Široký výber a rôzne typy
 • Sú štýlové
 • Sú tiché a ľahké na prevádzku
 • Sú vhodné aj pre dôchodcov
 • Prepojenia medzi vnútornými a vonkajšími priestormi

Tip: Nezabudnite pri výbere posuvných dverí zvážiť aj ich dizajn. Drevo, z ktorého sú dvere vyrobené, by malo ladiť k ďalším prvkom interiéru, ako je napríklad kuchynská linka. Viete, ako vybrať vhodnú kuchynskú linku do kuchyne?

Nevýhody posuvných dverí

I keď majú posuvné dvere veľa výhod, ako to už býva, treba počítať aj s potenciálnymi nevýhodami. Ak si chcete zadovážiť posuvné dvere, treba brať do úvahy nasledujúce aspekty:

 • Posuvné dvere neizolujú hluk tak, ako bežné dvere
 • Nie všetky dvere sú rovnaké, preto je dôležité, aby ste pred výberom dverí zvážili vlastnosti vášho priestoru
 • Posuvné dvere nie sú pre každého, otváranie bežných dverí môže byť niekedy ergonomickejšie ako posúvanie
 • Sklenené posuvné dvere môžu byť náročnejšie na údržbu kvôli odtlačkom prstov
 • Veľká plocha na posuvných sklenených dverách poskytuje výhľad do interiéru, a tak vytvára menej súkromia
 • Tam, kde sa dvere nachádzajú, nemôžete mať žiadne dekorácie, komodu ani osvetlenie

Cena

Posuvné dvere sú o niečo drahšie ako klasické dvere. Dôvodom je, že na to, aby fungovali potrebujú posuvný mechanizmus, ktorý je nákladnejší než klasické pánty. Preto je nutné počítať s vyššou obstarávacou cenou.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

 

 

You may also like