Blíži sa najkrajšie obdobie roka a s ním aj množstvo dobrôt, ktoré budeme pripravovať pre svojich blízkych na spoločné sviatočné chvíle. Možnože práve uvažujete o výmene starej, dosluhujúcej chladničky za novú a úspornejšiu. Aby ste mohli využívať jej služby naozaj dlho a aby bola jej prevádzka skutočne úsporná, je potrebné poznať niekoľko jednoduchých pravidiel.
Doprajte chladničke čas na aklimatizáciu
Hoci sa na novú chladničku nepochybne tešíte, je nevyhnutné, aby pred prvým zapojením do elektrickej siete stála aspoň dve hodiny vo vertikálnej polohe. Tým sa stabilizuje chladiaca kvapalina a olej v kompresore a vyrovnajú sa teploty, čo je dôležité v každom ročnom období. A o to viac v zime.
Chladnička nemá rada teplo ani mráz
Vo všeobecnosti by ste nemali inštalovať chladničku vedľa prístrojov, ktoré vyžarujú teplo, ako sú sporák, rúra, radiátory, ohrievače vody atď. Nemala by byť ani vystavená priamemu slnečnému žiareniu.
„Ak hľadáte z priestorových dôvodov kompromis, chladnička by mala stáť minimálne 3 cm od elektrického alebo plynového sporáka a aspoň 30 cm od krbu alebo iného podobného zdroja intenzívneho tepla. V opačnom prípade odporúčam použiť izolačný panel,“ hovorí Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA.
Na druhej strane by chladnička nemala byť ani v nevykurovaných miestnostiach alebo v priestoroch, kde teplota klesá pod 5 °C. Ak máte chladničku na chate, kde sa cez zimu nekúri, mali by ste ju vyprázdniť, rozmraziť, umyť, utrieť do sucha a nechať ju odpojenú z elektrickej siete a s otvorenými dverami.
Aj ukladanie potravín má svoje pravidlá
Ak môžete, kúpte si chladničku v úspornej triede a s beznámrazovou technológiou NoFrost. Ušetríte si prácu s nepopulárnym rozmrazovaním, chod bude úspornejší a skladované potraviny vydržia dlhšie v nezmenenej kvalite.
Do hornej časti chladničky ukladajte potraviny, ako sú chlieb, pečivo alebo nápoje vo fľašiach a víno. Do strednej časti patria mliečne výrobky, polotovary, dezerty, nealkoholické nápoje, pivo, varené jedlá a pod.
Čerstvé ovocie, šaláty, koreňovú zeleninu, zemiaky, cibuľu, cesnak, paradajky, kyslú kapustu, karfiol, cviklu a podobne uchovávajte v samostatnej priehradke na ovocie a zeleninu. Vždy ich vyberte z nepriedušných plastových obalov a očistite ich suchou papierovou utierkou od zvyškov hliny.
Dôležité je tiež správne používať reguláciu vlhkosti – ak máte v zásuvke viac zeleniny, najmä listovej a koreňovej, ktorá má tendenciu vädnúť, môžete vlhkosť v zásuvke zvýšiť pomocou posúvača. Nezabudnite, že do chladničky nepatrí tropické ovocie, pretože sa v chlade rýchlo kazí. Napríklad banány, ananásy, papája alebo citrusy.
Existujú aj pravidlá týkajúce sa skladovania potravín vo dverách chladničky. Vajcia, maslo a syr patria do hornej alebo strednej priehradky. A do spodnej nápoje, plechovky, fľaše a dózy s ochucovadlami.
Do mrazničky patria balené mrazené potraviny a polotovary, ako aj hotové porcie jedál v dobre uzavretých nádobách. Rozhodne sem nepatria vajcia, kyslé mlieko alebo smotana či majonéza.
Kedy bude prevádzka úsporná?
Prevádzka chladničky je úsporná, keď môže okolo uložených potravín voľne prúdiť chladný vzduch, teda keď je chladnička naplnená približne na 70 % kapacity. Nezabudnite tiež, že nie je dobré zbytočne často otvárať dvere chladničky, pretože zakaždým sa do nej dostane teplejší vzduch, ktorý sa musí opäť ochladiť na požadovanú teplotu. Z rovnakého dôvodu nechajte hotové porcie potravín najprv vychladnúť a až potom vkladajte nádoby s jedlom do chladničky alebo mrazničky.
„Pred plánovaným vložením veľkého nákupu odporúčam použiť funkciu rýchleho chladenia a zmrazenia. Aktivácia tejto funkcie zabezpečí, že potraviny vychladnú alebo sa zmrazia rýchlejšie, vďaka čomu si dlhšie uchovajú vitamíny, minerály, živiny, chuť a čerstvosť,“ uzatvára Jana Neuszerová.
A ešte jeden tip, ktorý vám pomôže znížiť plytvanie jedlom. Vyberajte si len potraviny s neporušeným obalom, skladované v obchodoch v mrazničkách pri teplote -18 °C alebo nižšej. Nekupujte potraviny, ktoré sú pokryté námrazou, pretože to znamená, že boli niekoľkokrát čiastočne rozmrazené. Takéto potraviny majú nižšiu kvalitu. Potraviny chráňte pred rozmrazením počas prepravy aj tým, že ich vložíte do termoizolačných tašiek alebo nádob.
Tip na modernú vstavanú chladničku MORA
Vstavaná chladnička MORA VCN 1821 je vybavená beznámrazovou technológiou NoFrost a dômyselným vnútorným usporiadaním. Chladiaci priestor s objemom 180 l má veľkú zásuvku VitaBox s kontrolou vlhkosti HumidityControl a poskytuje dostatok priestoru a optimálne podmienky na skladovanie ovocia a zeleniny, ktoré tak zostanú svieže, plné vitamínov a živín. Svoje miesto v špeciálnom držiaku majú aj fľaše alebo vajcia. Sklenené police s nosnosťou až 20 kg možno ľahko výškovo nastaviť alebo vybrať, podľa toho, čo potrebujete v chladničke uskladniť. Mraznička s objemom 68 l má tri zásuvky: horná zásuvka je určená na rýchle zmrazenie, stredná na bežné potraviny a do spodnej veľkej zásuvky MaxiBox s objemom 38 l možno vložiť veľké potraviny, napríklad celú kačku alebo hus. V prípade náhleho výpadku prúdu dokáže chladnička udržať nastavenú teplotu až 8 hodín, čím udrží potraviny v perfektnom stave. Praktická je aj možnosť jednoduchej výmeny závesov dverí chladničky na oboch stranách, aby bolo možné flexibilne prispôsobiť otváranie priestoru a polohe chladničky v kuchyni. Odporúčaná cena je 569 EUR.