Odhaliť zločincov je zas o niečo jednoduchšie

by spravca

Ak ste nadšencom kriminálnych filmov a seriálov, možno ste o  látke Luminol už niekedy počuli. Vďaka nej je odhalenie zločincov v posledných rokoch o niečo jednoduchšie a kriminalisti tak majú spoľahlivého pomocníka.

Posun vpred

Luminol je chemická látka, ktorá sa nastrieka na stopy krvi ľudským okom neviditeľné, vďaka čomu začnú krvavé škvrny svietiť namodro. Táto látka dlhú dobu pomáha kriminalistom odhaľovať aj tie najťažšie zločiny, no okrem pozitívnych účinkov sa nájde aj negatívum. Luminol je činidlo, ktoré síce odhalí krv, no dokáže veľmi výrazne narušiť miesto činu a na priamom slnku je farba neviditeľná. Americkí vedci začali skúmať iné alternatívy, ako by sa dalo v kriminalistike posunúť vpred a prišli k zaujímavému výsledku. Je ním technika nazývaná termografia, pri ktorej sa používa ručné parné zariadenie. Ním sa ohreje povrch vyšetrovaných predmetov a vyšetrovateľ pomocou špeciálnych infračervených okuliarov dokáže nájsť rozdiely v chemickom zložení na povrchu podľa toho, ako vyžarujú molekuly teplo.

Výhodou v porovnaní s Luminolom je, že vďaka tejto technike sa kvapky krvi zriedia a vyšetrovateľ ich cez okuliare dokáže vidieť aj pri veľmi jasnom slnečnom svetle. Kriminalisti tak už nie sú obmedzovaní svetlom a nová metóda nahrievania parou nemá negatívny vplyv ani na DNA krvi. Veľkým prínosom je aj fakt, že parná termografia sa nedá nijako oklamať a to ani bielidlami, škvrnami od kávy alebo hrdzou, ako je to v prípade Luminolu. Zločinci tak majú väčšiu pravdepodobnosť odhalenia a ich činy je možné odhaliť viac, ako kedysi. Ak sa pozrieme na hľadisko luminol cena zistíme, že to vôbec nie je lacná záležitosť. Náhrada tejto chemikálie novou metódou je preto u vyšetrovateľov veľmi vítaná.

Dostupný aj online

Táto chemická látka je voľne dostupná aj na internete a to v obchode alchimica. Okrem toho tam môžete nájsť ponuku viac ako 60 000 chemických látok potrebné pre vedu, výskum, vývoj a špeciálnu výrobu. Možné je objednať nielen menšie, ale ja väčšie objemy látok. Obchod sa venuje distribúcii chemikálií, farmaceutických látok, doplnkov stravy a prísad do potravinárskeho priemyslu. V ponuke napríklad nájdeme salicin, salbutamol alebo basic red 14.

You may also like