Osvojte si zopár pravidiel pre bezpečnú jazdu

by spravca

Bezpečnosť pri šoférovaní vozidla neznamená len dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Svoju úlohu zohráva aj technický stav automobilu a vyvarovanie sa pred jazdou činnostiam, ktoré by mohli viesť k dopravnej nehode. Aj najlepší šoféri často doplácajú na nepozornosť, únavu alebo psychickú nerovnováhu.

Nielen alkohol za volant nepatrí

Vlastníci veľkých automobilov si často myslia, že sú v mohutnom vozidle v bezpečí. Technikou prešpikované auto, doplnky ako hliníkové disky alebo super dizajnové koncovky výfukov sú síce fajn, ale sami o sebe nestačia. Samozrejme, že kvalitné zimné alebo letné pneumatiky, pravidelné technické kontroly a údržba auta sú dôležité. Nezabúdajte však na to, že aj sekunda nepozornosti môže viesť k fatálnym následkom. Dávajte si pozor na užívanie niektorých druhov liekov, ktoré môžu značne znížiť vašu schopnosť koncentrácie. Vždy si dobre prečítajte príbalový leták a vyvarujte sa hlavne liekom na spanie. Podobne ako niektoré lieky pôsobí na ľudí aj alkohol. Jazda pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok patrí medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd. Alkohol i drogy potláčajú vaše schopnosti koordinácie, zhoršuje videnie i váš úsudok.

Unavení alebo rozrušení si za volant nesadajte

Vybrať sa na cestu po prebdenej noci sa neoplatí. Možno sa cítite celkom dobre a myslíte si, že jazdu zvládnete, ale neriskujte to. Hlavne šoférovanie po diaľnici je veľmi monotónne a často sa práve na týchto cestách stávajú nehody ako dôsledok mikrospánku. Následnému šmyku alebo vybočeniu do zvodidiel nezabránia ani najlepšie letné pneumatiky a najvýkonnejšie vozidlo. Hádky a riešenie prelomových životných situácií nepatria za volant. Prípadná gestikulácia vás môže stáť aj život. Po hádke sa ľudia často dopúšťajú priestupkov a snažia sa vybiť negatívnu energiu rýchlou jazdou. Každé rozptýlenie od šoférovania je nebezpečné, a preto si vždy sadajte za volant oddýchnutí a v psychickej pohode.

Dlhé cesty autom majú svoje pravidlá

Najnáročnejšie pre šoférov sú dlhé jazdy, napríklad na dovolenku. Okrem únavy často nastupuje aj stres z nepoznanej trasy. Preto sa na cestu dobre pripravte, nainštalujte si do GPS všetky potrebné mapy, zistite si poplatky za cesty a diaľnice, prečítajte si odporúčania od skúsenejších šoférov na internete. Uzavrite si doplnkové cestovné poistenie pre vozidlo a dajte si skontrolovať auto v servise. Ak je to možné, pri jazde sa meňte s druhým šoférom. Nezabudnite na pravidelné prestávky, ktoré venujte ponaťahovaniu. Dôležitý je taktiež pitný režim a konzumácia jedál, ktoré vás nezaťažia a nevyvolajú únavu.

 

 

You may also like