Prečo prezúvať letné za zimné pneumatiky? Zhrnutie v kocke

Prečo prezúvať letné za zimné pneumatiky? Zhrnutie v kocke

by spravca

Aj vás otravujte prezúvanie sezónnych pneumatík? Možno ste sa rozhodli, že tento rok necháte na kolesách letné gumy napriek riziku, že sneh môže prekvapiť i v nížinách. Takéto rozhodnutie nie je správne z viacerých dôvodov. Nutnosť prezúvania letných za zimné pneumatiky vám objasníme v praktickom zhrnutí.

Rozmýšľali ste nad celoročnými pneumatikami?

Ak sa vám nechce čítať všetky argumenty pre prezúvanie a už vôbec nemáte chuť pneumatiky vymieňať, kúpte celoročné. Obávať sa ich vlastností absolútne nemusíte. Vývoj celoročných pneumatík napreduje míľovými krokmi a ich účinnosť rastie. No stále platí pravidlo, že z hľadiska ceny sa celoročné pneumatiky oplatia šoférom, ktorí nenajazdia ročne veľa kilometrov. Nejde totiž o lacné pneumatiky. Vhodné nie sú ani pre motoristov jazdiacich v zime často v horách.

Rozdiely medzi zimnými a letnými pneumatikami

Prezúvanie pneumatík je potrebné hlavne kvôli bezpečnosti. Oba typy pneumatík sú navrhnuté a vyrobené tak, aby boli maximálne bezpečné v danom ročnom období. Teplotám a stavu vozovke je prispôsobená zmes i vzorom dezénu. Zimné pneumatiky sú mäkšie, aby lepšie priľnuli k zamrznutej vozovke, drážky sú hlbšiu pre zvýšenie trakcie. Letné pneumatiky sú tvrdšie a drážky vedené tak, aby odvádzali vodu. Všetky tieto vlastnosti pomáhajú k lepšej ovládateľnosti a znižujú brzdnú dráhu. Nevhodné obutie kolies stráca pri vysokých alebo nízkych teplotách efektivitu.

Termín prezúvania nie je striktný

Klíma na Slovensku sa otepľuje. Zima nastupuje pozvoľne a niekedy aj v decembri vládnu príjemné teploty. Preto termín prezúvania, ktorí udávajú naše zákony neberte striktne. Podľa zákonných odporúčaní je čas na zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca. Testy pneumatík vysielajú jasnú správu – prezúvať by ste mali pri teplotách vyšších alebo nižších ako 7 stupňov. Vymeniť pneumatiky dokážete aj doma v garáži alebo na parkovisku. Keď ste šikovní, pokojne využite vlastné schopnosti. No nezabudnite následnej zájsť do servisu kvôli nastaveniu vyváženia kolies a skontrolujte tlak v pneumatikách.

Zásadné dôvody pre prezúvanie

Ako zhrnutie a poslednú bodku pre argumenty o nutnosti prezúvania zhrnieme dôvody, prečo sa oplatí pneu meniť podľa sezóny:

  • Bezpečná jazda – zimné pneumatiky sú v snehu a na ľade stabilnejšie, majú lepšiu trakciu a vy jazdu pod kontrolou.
  • Životnosť pneumatík – vďaka prezúvaniu pneumatikám predlžujete životnosť. Obe sady pneumatík vám vydržia dlhšie ako v prípade jazdenia po celý rok na zimných či letných pneu.
  • Šetrenie na palive – zimné pneumatiky v lete majú vysoký valivý odpor a zvyšujú spotrebu paliva.

 

You may also like