Preťaženie vozidla je nebezpečné s ohľadom na bezpečnosť jazdy a opotrebenie častí automobilu. Dôsledky preťaženia môžu mať výrazný vplyv na celkový stav vozidla a zvýšiť riziko havárií. Dodržiavajte maximálnu nosnosť vozidla, vykonávajte pravidelnú údržbu a dbajte na rovnomerné rozloženie zaťaženia, aby ste minimalizovali riziko preťaženia a jeho následkov. Aké komponenty pod nadmernou váhou trpia najviac?
Následky preťaženia vozidla
Preťaženie vozidla vzniká, keď hmotnosť prevážaného nákladu prekračuje výrobcom určenú maximálnu nosnosť. Tento stav nastáva často, keď plne naložíte strešné boxy Northline. Dôsledkom nerešpektovania limitov bývajú nasledujúce poškodenia a negatívne vplyvy na automobil.
Preťažené vozidlo sa horšie ovláda a pri vyššej rýchlosti hrozí riziko nestability vozidla. Automobil sa môže prevrátiť alebo dostanete šmyk. Zároveň sa predlžuje reakčná vzdialenosť a brzdná dráha. Nadmerná hmotnosť znamená zvýšenú námahu pre brzdové systémy, čo vedie k opotrebovaniu a skráteniu životnosti brzdových komponentov. Ak automobil preťažíte, zbadáte zvýšenú spotrebu paliva z dôvodu odporu pri brzdení a rozjazde. Pri jazde s príliš ťažkým nákladom ničíte podvozok, tlmiče, pružiny letné i zimné pneumatiky. Preťaženie vozidla zvyšuje riziko mechanických defektov a môže prispieť k závažným haváriám.
Časti vozidla ohrozené preťažením
Nadmerná hmotnosť prevážaného nákladu deformuje a oslabuje podvozok vozidla. Podvozok nedokáže absorbovať vibrácie a vám sa bude horšie manévrovať. Zvýšený tlak na brzdový systém vedie k opotrebeniu brzdových platničiek a valcov. Ak si nevšimnete ich opotrebenie, môže prísť ku kolízii. Limity prevážaného nákladu kontrolujte aj s ohľadom na index nosnosti pneumatík. Najlacnejšie pneumatiky pod vplyvom preťaženia veľmi trpia a rýchlo sa opotrebujú. Zhoršuje sa tiež ich priľnavosť a zvyšuje riziko defektu. Nepomôže ani vysoký tlak v pneumatikách, ktorý zničí stred behúňa. Samozrejme, že rýchlejšie zničíte aj tlmiče, ktoré sú pri najmenšom náraze ihneď oslabené.
Ako predísť preťaženiu automobilu
Pozorne si preštudujte a dodržiavajte odporúčania výrobcu ohľadom nosnosti vozidla. Rozložte náklad rovnomerne tak, aby netrpela žiadna časť vozidla. Ideálnejšie je prevážať objemnejšie veci v prívesnom vozíku, než v strešnom boxe alebo na strešnom nosiči. Zbavte sa nepotrebných predmetov, ktoré môžu prispieť k preťaženiu vozidla. Nevozte v kufri vozidla veci, ktoré reálne nepotrebujete. Vymieňajte výbavu vozidla podľa sezóny. Vykonávajte pravidelnú údržbu automobilu, ktorá zahŕňa kontrolu tlaku v pneumatikách a stavu brzdového systému.
Gabriela Kudláčová – senior copywriter