Rady a tipy, ako mať zdravé nohy a chodidlá

Rady a tipy, ako mať zdravé nohy a chodidlá

by spravca

Nohy nesú váhu celého tela a po celý život. Sú základnou časťou pohybového aparátu. Bohužiaľ mnohí z vás im nevenujú dostatočnú pozornosť, čo môže viesť k rôznym problémom. Starostlivosť o chodidlá neznamená len estetiku, ale predovšetkým preventívne opatrenia na ochranu pred bolesťou a ochoreniami pohybového aparátu. Dodržiavajte tieto jednoduché kroky a vaše nohy vám budú vďačné.

Nepodceňuje výber topánok

Pohodlné topánky s dostatočnou podporou klenby a členkov sú kľúčové pre zdravé nohy. Vyhnite sa príliš vysokým opätkom a úzkym špičkám, ktoré môžu spôsobovať deformácie prstov. Dôležitá je i flexibilná podošva a mierne vyvýšená pätová časť obuvi. Majte v šatníku niekoľko párov topánok rozdelených podľa aktivity, na ktorú sú určené: Turistické topánky na treking, bežecké topánky na behanie a vychádzkovú obuv do mesta. Práve turistická obuv a obuv určená na iné druhy športu je pre zdravie nôh dôležitá. Namáhané chodidlá nielen bolia, ale tiež vplývajú na iné časti tela. Pánska či dámska turistická obuv odbremení kĺby, dáva ľahký krok a chráni celé nohy.

Pozor aj na veľkosť topánok. Ak nosíte topánky nesprávnej veľkosti, pocítite bolesti nôh, chodidlo sa bude deformovať a zmení sa tiež náklon tela, čo vedie k bolestiam chrbtice. Bolesť v nohách nie je normálna a môže byť znakom problémov s kĺbmi, svalmi alebo väzmi. Ignorovanie týchto príznakov vedie k závažnejším komplikáciám, a preto je dôležité včas navštíviť lekára.

Najčastejšie ochorenia a problémy s nohami

Mnohí ľudia majú ploché nohy, pretože ako deti nenosili správnu obuv. Nesprávne vyvinutá klenba vedie k bolesti pri dlhšej chôdzi. Od plochých nôh bolia aj kĺby a svaly. Dôležité je sa starať o pokožku nôh. Suchá pokožka spôsobená nedostatočnou hydratáciou môže viesť k trhlinám v päte, čo je bolestivé a nepohodlné. Návštevy pedikérky a používanie vhodnej kozmetiky tieto problémy eliminujú. Veľmi bolestivé sú výrastky na pätách, ktorých príčinou bývajú opäť nevhodne zvolené topánky.

Ako sa starať o nohy a chodidlá

Dôležitou súčasťou starostlivosti o nohy je ich pravidelná hygiena. Chodidlá denne umývajte, vysušte a doprajte im jemnú masáž s pomocou krému na nohy. Investujte do pedikérky, ktorá odstráni odumretú kožu a postará sa tiež o nechty i nechtové lôžko.

Naučte sa správne chodiť. Pri chôdzi sa nehrbte, ramená majte uvoľnené a smerujte ich dozadu. Veľmi zle pôsobí na pohybový aparát stúpanie na chodidlá cez špičky. Vždy sa snažte našliapnuť najskôr na pätu a následne rozložte váhu tela do celého chodidla. Ako posledný sa zeme dotýka palec, ktorý je odrazovou časťou chodidla. Venujte pár minút pred spaním cvičeniu. Cvičenia zamerané na posilnenie svalov nôh pomáhajú udržiavať stabilitu a prevencia pred bolesťami nôh. Napríklad zdvíhanie šatky prstami nôh a chôdza po špičkách sú veľmi jednoduché, ale účinné cviky.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

You may also like