Ak vám záleží na vašom zdraví, tak by ste sa mali zamerať na to, na akom matraci spíte. V prípade, že je váš matrac starý, preležaný alebo nedajbože znečistený, tak si koledujete o bezsenné noci, boľavé kríže či vznik alergie na roztoče. Existuje jediné riešenie. Starý matrac vyhoďte, kúpte si nový a dobre sa o neho starajte.
Aké matrace poznáme
Matrace vám musia sadnúť. Preto by ste si ich mali vyberať nielen podľa vašej váhy, ale tiež podľa zdravotného stavu. Matrace sa vyrábajú z rôznych druhov materiálu, a preto majú rôznu tvrdosť. Každý korektný predajca pri popise matraca uvádza tento parameter. Materasso matrace nájdete vo všetkých veľkostiach, materiálových variáciách i v tvrdosti. Stupeň 1 znamená, že ide o matrac, ktorý je veľmi mäkký a pre ťažších ľudí nie je vhodný. Pri stupni 2 ide o strednú tvrdosť. Na tomto matraci sa dobre vyspia ľudia, ktorí často menia pri spaní polohou tela. Od stupňa 3 ide o tvrdé matrace. Ocenia ich ľudia spávajúci na boku a tí, ktorí majú vyššiu hmotnosť. Materiály na výrobu matracov sa neustále inovujú. Výrobcovia prichádzajú s novými vylepšeniami, ktoré pomáhajú napríklad alergikom alebo ľuďom s pohybovými problémami. Medzi najviac obľúbené patria penové matrace vyrábané z kombinácie rôznych druhov peny. Nie sú drahé, a ak si kúpite také, ktoré sú rozčlenené do zón, bude sa vám na nich spať naozaj komfortne. Na krk im dýchajú latexové matrace, ktoré patria taktiež k lacnejším, ale horšie odvádzajú vlhkosť. Spomenúť musíme tiež matrace z pamäťovej peny vhodné pre ľudí s bolesťami kĺbov. K luxusnejším patria taštičkové matrace zložené z malých pružín. Počas spania na týchto matracoch vám nehrozia bolesti chrbtice či bezsenná noc.
Ako sa o matrace starať
Matrace by ste mali vymeniť približne po 10 rokoch, ale nové technológie pri ich vyrábaní túto životnosť predlžujú. Predĺžiť životnosť matracov dokáže aj vy tak, že sa o ne budete starať a kúpite pod matrac kompatibilný rošt do postele. K matracom je dobré dokúpiť chrániče na matrace, ktoré sa ľahko perú a bránia zašpineniu matraca pri malých nehodách v posteli. Prať by ste nemali len chrániče, ale tiež poťah matraca, a to minimálne raz do roka. Matrac je nutné raz za tri týždne otočiť, aby nedochádzalo k jeho vyležaniu. Pri otáčaní ho nechajte prevetrať položený mimo postele. Rozumné je tiež raz za dva týždne nechať matrac dýchať bez perín, chrániča alebo prehozu. Počas výmeny posteľnej bielizne nezabudnite povrch matraca povysávať.