Aby vám turistická obuv dobre slúžila. Ako ju vybrať?

Aby vám turistická obuv dobre slúžila. Ako ju vybrať?

by spravca

Nikto z nás nie je jasnovidec, a preto nevie, ako sa jeho nové topánky zachovajú po dlhšej túre. Nikto nemôže vopred vedieť ani to, ako sa chodidlá skamarátia s novou obuvou. Našťastie väčšina obchodníkov ponúka možnosť výmeny topánok. Je jasné, že s výmenou sú starosti, ktorým sa chcete vyhnúť. Skúste sa riadiť nasledujúcimi tipmi a snáď sa vám podarí perfektne sadnúce turistické topánky nájsť na prvý pokus.

Nekupujete topánky na jednu sezónu

Počas kúpy obuvi na turistiku si uvedomte jednu vec. Ide o topánky, ktoré vám nebudú slúžiť len jednu sezónu. V žiadnom prípade nehľaďte na cenu, ale na kvalitu šitia, materiálov a celkového spracovania topánky. Turistická obuv je pre turistov najdôležitejšou súčasťou výbavy, a preto sa pri jej výbere nikam neponáhľajte a premyslite si, čo všetko od topánok očakávate resp. aký terén pre nich v budúcnosti vyberiete.

Turistická obuv sa delí do kategórií

Väčšina výrobcov rozdeľuje turistickú obuv do kategórií označovaných od písmena A do písmena D. Ak nepatríte medzi turistov, ktorí vyhľadávajú extrémne terény, bude vám stačiť turistická obuv A až B. Do vysokohorského terénu sú určené céčkové topánky a déčko patrí na chodidlá horolezcov. Väčšina topánok určených na turistiku je vyrobená z kože alebo jej variácií. Investícia do kože sa vám vyplatí, lebo ide o materiál, ktorý najviac odoláva mechanickému zaťaženiu. Spracovaná useň je vybrúsená tak, aby sa neodrela a nepretrhla ani pri dotyku s ostrou skalou. Kožená pánska i dámska turistická obuv patrí medzi najkvalitnejšiu, a preto je pod kožu skoro vždy všitá membrána zvyšujúca skvelé vlastnosti topánky. Membrána sa stará o odvádzanie vlhkosti a odolnosť topánky voči dažďu alebo vetru. Lacnejšie turistické topánky sa vyrábajú z textilu, ktorý však nie je vodovzdorný a ani príliš odolný.

Pred túrou si topánky poriadne vyskúšajte

Turistická obuv musí na chodidle perfektne sedieť. Vždy si ju v predajni a následne aj doma vyskúšajte. Skúste s ňou prejsť zopár kilometrov v okolí domu a až po skúške ju zoberte vyvetrať do hôr. Niekedy sa vám môže topánka zdať príliš voľná. Pred tým, ako budete chcieť topánky vymeniť za iné, poriadne upevnite šnúrky hlavne v prvých dierkach. V turistickej obuvi sa vám päta nemôže hýbať do strán a ani hore či dolu. Podobné pravidlo platí aj o prstoch. V predajni skúšajte topánky na ponožky, ktoré nosíte na túru.

 

 

 

You may also like