Rosacea – čo by ste o nej mali vedieť

Rosacea – čo by ste o nej mali vedieť

by spravca

Začervenaniu pleti neprikladáme veľký význam. Ak ale začervenanie pretrváva, je časté alebo sa zhoršuje môže ísť pravdepodobne o rosaceu. Toto chronické kožné ochorenia postihuje tvár, hlavne líca, nos, čelo a bradu. Aj keď ide o chronické ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť jeho príznaky sa dajú správnou liečbou zmierniť.

Začervenanie pleti pri tomto kožnom ochorení je spôsobené roztiahnutím vlásočníc v pokožke. Tenké krvné cievy sa rozšíria, dostane sa do nich viac krvi, čo sa navonok prejaví začervenaním postihnutého miesta.

Tipy rosacey

Rosacea sa v závislosti od závažnosti príznakov rozdeľuje do troch skupín

  • Erythematická fáza – na tvári sa objavujú červené fľaky, ktoré môžu štípať a páliť. Na dotyk sú citlivé. Môže sa objaviť opuch tváre a prudké návaly tepla.
  • Papulopustulózna fáza – začervenanie je trvalé a začínajú sa objavovať viditeľné cievky. Zo začiatku môžu vytvárať pavučinu no neskôr splynú do fliačikov. Môžu sa objaviť aj zapálené vyrážky naplnené hnisom alebo tekutinou.
  • Fymatózna fáza – koža postupne zhrubne a postihnuté miesto sa zväčší (najčastejšie to je nos) a zafarbí do červena až fialova. Aj keď táto fáza sa nevyskytuje často ide o závažný stav, ktorý môže viesť k znetvoreniu tváre.

Príznaky rosacey

Hlavným príznakom rosacey je začervenanie pleti, ktoré pretrváva dlhšie. Nemusí byť trvalé, hlavne zo začiatku. Pre toto ochorenia sú totižto typické fázy vzplanutia ochorenia a pokoja, kedy nemáte žiadne príznaky.

Viditeľné krvné cievky a červené tvrdé hrbolčeky alebo pupáčiky naplnené hnisom môžu pripomínať akné. Pokiaľ ale nemáte aj ďalšie príznaky akné (čierne bodky, mastnú pleť,…) môže ísť pravdepodobne o rosaceu.

Ďalším príznakom rosacey môže byť opuch postihnutého miesta, pocit štípania a pálenia.

Liečba rosacey patrí do rúk lekárov. Určite by ste sa nemali spoliehať na to, že prejde. Toto ochorenie sa časom len zhoršuje preto je najlepšie začať s liečbou čo najskôr. Liečbu môžete podporiť aj vhodnou starostlivosťou o pleť. Najlepšie urobíte ak sa o vhodných kozmetických produktoch poradíte s lekárom.

You may also like