Podrobný prehľad typov snehových reťazí

Podrobný prehľad typov snehových reťazí

by spravca

Niektorí šoféri využívajú snehové reťaze pravidelne a iní ich ešte nikdy nepoužili. Snehové reťaze sú jednoznačne pomôckou, bez ktorej by ste do hôr nemali jazdiť. A nielen do hôr. Snehové reťaze zachránili nejedného šoféra počas jazdy cez zasnežený terén. V prípade, že sa práve chystáte na nákup reťazí, pomôže vám náš prehľad všetkých ich typov.

Kovové (oceľové) reťaze

Začať musíme reťazami, ktoré sa vyrábajú z kovu. Tieto reťaze patria medzi najbezpečnejšie a zároveň vám poskytujú najväčšie možnosti pri výbere modelu. Jediným problémom býva ich montáž. Neplatí to pre všetky modely týchto reťazí, ale len pre tie, ktoré sa inštalujú na kolesá pomocou oceľového kordu. Jednotlivé časti reťaze je nutné upnúť háčikmi a po niekoľkých metroch jazdy musíte reťaze dotiahnuť. Celý proces inštalácie je naozaj zdĺhavý a po prvý raz sa riadne potrápite. Na druhej strane tieto snehové reťaze patria medzi najlacnejšie. O niečo jednoduchšie sa pripevňujú na kolesá reťaze s napínacou kladkou. Ide o poloautomatický systém inštalácie, ktorý zvládne aj laik. Pre motoristov, ktorí chcú byť pri upínaní reťazí bez starostí, sú určené reťaze s automatickým zapínaním. Tieto reťaze sa na koleso len navlečú a o ostatné sa postará automatika. Obľubujú ich majitelia silnejších vozov, pretože sa vyrábajú tiež ako reťaze na SUV 4×4. Okrem spôsobu upínania sa reťaze líšia tiež vzorom sieťky. Veľmi spoľahlivé sú snehové reťaze so stopou v tvare písmena H alebo X. Najkomfortnejšiu jazdu vám poskytnú reťaze so šikmou stopou.

Textilné a tekuté reťaze

Alternatívou k oceľovým reťaziam sú textilné a tekuté varianty. Oba typy reťazí by sme na vašom mieste brali len ako dočasné riešenie pre vaše vozidlo. Pri textilných reťaziach nemôžete rátať s dostatočnou bezpečnosťou v hlbokom snehu. Na druhej strane dobre reagujú na ľade a ujazdenej snehovej pokrývke. Zároveň sa na kolesá veľmi jednoducho nasádzajú. Textilné reťaze vám nevydržia dlho a nie sú vhodné napríklad ako reťaze na dodávky. Tekuté reťaze sa na kolesá aplikujú vo forme spreju. Po kontakte s vlhkosťou nasprejovaná látka stuhne a chráni pneumatiky pred šmykom. Nevýhodou je to, že tekuté reťaze sa z pneumatiky veľmi rýchlo vyjazdia. Počas jazdy do zahraničia si dávajte pozor na legislatívu. Niektoré krajiny neuznávajú textilné a ani tekuté reťaze.

 

You may also like